Upadłość dużej firmy
Przyszłość około 130 pracowników firmy Stomil Poznań wisi na włosku. Zakład, będący częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) ma spore kłopoty finansowe. Firmie grozi upadłość? Z doniesień "Gazety Wyborczej" wynika, że sytuacja jest krytyczna. Piotr Zawieja, członek zarządu PGZ, w rozmowie z mediami potwierdził, że "sytuacja jest bardzo zła". Czy blisko stuletnia historia Stomilu właśnie dobiega końca?
Wojciech Woszczyło ze Związku Zawodowego Sektora Obronnego Stomil-Poznań w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" podkreśla, że brak informacji i działań jest najbardziej frustrujący dla pracowników. "Na razie żadnych ruchów w kierunku likwidacji nie ma. To trochę czekanie, aż sami padniemy. Ten brak informacji jest najgorszy" – przyznaje w rozmowie z dziennikiem.
Stomil Poznań
Stomil-Poznań powstał w 1928 r. Początkowo firma działała pod nazwą Spółka akcyjna "Paragum" Wyroby Gumowe. W 1992 Stomil został przekształcony w spółkę akcyjną ze 100% udziałem Skarbu Państwa. Zasłużonym pracownikom przyznawano odznaczenia „Zasłużony dla Stomila w Poznaniu”[26]. Gazetą Samorządu Robotniczego Poznańskich Zakładów Opon Samochodowych „Stomil” od 1954 był „Stomilowiec”.
Jeszcze nie tak dawno firma dostawała rozmaite branżowe nagrody. "Stomil to fragment motoryzacji, który na stałe utkwił w świadomości polskich kierowców i operatorów maszyn" - czytamy dziś na stronie firmy. Przedsiębiorstwo słynie z produkcji wielu rodzajów opon.