OZE wyprzedziły w Polsce węgiel! Czerwiec historycznym miesiącem

2025-07-04 16:24

W czerwcu 2025 roku w Polsce po raz pierwszy odnawialne źródła energii wyprodukowały więcej prądu niż węgiel. To z kolei przełożyło się na niższą cenę energii w hurcie, która była o 34 zł/MWh niższa niż w analogicznym okresie w 2024 roku.

Fotowoltaika

i

Autor: Andrzej T. Paplinski Montaż paneli fotowoltaicznych o mocy nie większej niż 50 kW nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia robót budowlanych

Historyczny miesiąc. Węgiel nie jest już na pierwszym miejscu

Jeszcze kilka lat temu, odnawialne źródła energii (OZE) stanowiły jedynie niewielki dodatek do węgla, który dominował w polskim miksie energetycznym. Jednak w czerwcu 2025 roku raz pierwszy odnawialne źródła energii wygenerowały w Polsce więcej prądu niż węgiel. Według szacunkowych danych Forum Energii, zielona energia była odpowiedzialna za 44,1 proc. produkcji, a udział węgla wyniósł 43,7 proc.

Jak podkreślił Financial Times, to ważny moment dla Polski, która na tle UE wciąż jest najbardziej uzależniona od mocy węglowych.

II kwartał 2025 roku pozytywne dla OZE w Polsce

Również drugi kwartał 2025 roku okazał się przełomowy. Udział węgla w produkcji energii spadł poniżej 50 proc., osiągając poziom 45,2 proc. Jeszcze w 2024 roku, w analogicznym okresie udział węgla wynosił aż 56,4 proc. 

Jak podkreśla Tobiasz Adamczewski, wiceprezes Forum Energii pozytywne wyniki OZE mogą w wyniku efektu "kuli śnieżnej" przyśpieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii. 

– Udział węgla w produkcji spadł poniżej 50 proc. po raz pierwszy dopiero w tym roku, i to jedynie w drugim kwartale. Dopiero w czerwcu udział OZE był wyższy, choć tylko nieznacznie – mówi cytowany przez GlobEnergia Adamczewski.

Polska przekracza założone cele w rozwoju OZE

Z samych paneli słonecznych Polska osiągnęła 23 gigawaty mocy, co jest trzykrotnie wyższą wartością niż cel zakładany na 2030 rok. Do tego dzięki sprzyjających warunkom wiatrowym udało się osiągnąć produkcję energii z turbin dwukrotnie wyższą niż w ubiegłym roku.

– Każda nowa instalacja OZE to nie tylko kilowaty mocy, ale też mniej dwutlenku węgla w atmosferze, mniej węgla w systemie i większa niezależność energetyczna – podsumowuje Adamczewski z Forum Energii.

VOD Raport - Wiech
QUIZ PRL. Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce
Pytanie 1 z 15
Jakie przedsiębiorstwa dominowały w gospodarce PRL?
QUIZ PRL: „Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce”
Super Biznes SE Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki