Śmieci, plastik, zanieszyszczenie środowiska

i

Autor: SHUTTERSTOCK Śmieci, plastik, zanieszyszczenie środowiska

Komisja Europejska chce zakazać plastikowych słomek i sztućców

2018-05-29 12:43

W zastraszającym tempie rośnie ilość odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach. Aż 85 procent odpadów trafiających do wód stanowią plastiki, co ma tragiczne konsekwencje dla środowiska. Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy dotyczące 10 produktów jednorazowego użytku, aby ograniczyć ich produkcję.

Rocznie w oceanach ginie ponad milion zwierząt. Zabijają je tworzywa sztuczne, które zaśmiecają światowe wody. Zdarza się, że w powodu połknięcia zbyt dużej liczby toreb plastikowych umierają nawet walenie. W północnej części Oceanu Spokojnego pomiędzy Hawajami a Kalifornią rozciąga się wielki śmieciowa wyspa, przypuszczalnie jest ona większa niż cała powierzchnia Teksasu. Niestety ilość plastiku w morzach i oceanach wciąż rośnie.

Mikrodrobiny z plastiku przedostają się do naszych organizmów. Są obecne w powietrzu, wodzie, a nawet w żywności. I choć plastik daje ogromnie możliwości nie jest to najlepszy wybór pod względem ochrony środowiska. Gdy w 2015 roku wprowadzono regulacje dotyczące toreb plastikowych, aż 72 procent Europejczyków ograniczyło ich zużycie.

Teraz Komisja Europejska zwraca uwagę na kolejne 10 produktów przeznaczonych do spożycia jednorazowego , które wraz z plastikowymi torbami łącznie stanowią 70 proc. odpadów morskich w Europie. Nowe przepisy wprowadzą zakaz stosowania plastików w niektórych produktach. Zdaniem KE, pozwoli to zapobiec emisji 3,4 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla, zapobiec szkodom w środowisku, których koszt stanowiłby do 2030 roku równowartość 22 mld euro oraz zaoszczędzić 6,5 mld euro na wydatkach konsumenckich

Zakaz ma dotyczyć plastikowych patyczków kosmetycznych, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów i patyczków do balonów. Wszystkie te produkty będą musiały być wykonywane z tworzyw szybko rozkładających się. Jednorazowe opakowania na napoje wykonane z tworzywa sztucznego będą dopuszczane na rynek tylko wówczas, jeśli nakrętki i pokrywki są do nich przymocowane.

Również producenci zostaną obciążeni nowymi przepisami. Mają oni pokrywać częściowe koszty gospodarowania odpadami, a także koszty działań informacyjnych. Państwa członkowskie UE będą ponadto zobowiązane zadbać do 2025 roku o to, by 90 proc. jednorazowych butelek na napoje z tworzyw sztucznych było zbierane, na przykład poprzez systemy kaucji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze