Komisja Europejska może nałożyć karę na Google

i

Autor: Shutterstock Google

Komisja Europejska opodatkuje Google i Facebook'a?

2018-03-17 11:10

Finalizowane są prace nad propozycjami opodatkowania aktywności firm w internecie. Mają one objąć światowych gigantów, takich jak Google czy Facebook oraz wiele innych firm.

Wiele firm wykorzystuje obecnie działające przepisy i nie płacą podatku tam, gdzie wypracowują zysk, lecz w krajach oferujących niższe stawki. Wiele firm technologicznych jako swoją siedzibę w Unii Europejskiej wybrało Irlandię, gdzie podatek korporacyjny to zaledwie 12,5 procent. Komisja Europejska chce to zmienić. Nie ma jeszcze oficjalniej informacji o prowadzonych pracach, ale PAP dowiedział się, że dwa projekty są na ukończeniu. Źródła Agencji w Brukseli mówią o tym, że zostaną zaprezentowane 21 marca.

Sprawdź także: Woda mineralna zawiera plastik! Zatrważające wyniki badania

Również państwa unijne dostrzegły problem. Część z nich już rozpoczęła prace nad stworzeniem regulacji na poziomie krajowym. Komisja Europejska uważa jednak, że rozwiązanie obejmujące wszystkie państwa Unii będzie lepsze niż 28 różnych legislacji.

Według Reutersa wielkie firmy, których znacząca część zysku jest wypracowywana w internecie, mogłyby zapłacić 3 proc. od swojego obrotu. Źródła, z którymi rozmawiała PAP, wskazują, że raczej będzie to forma podatku pośredniego (jak np. podatek stosowany od gier losowych czy zwykły VAT) w wysokości 1,5 procent. Byłby on stosowany na poziomie krajowym i to urzędy poszczególnych państw członkowskich miałyby go egzekwować. Pomysł zyska akceptację Polski. Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska popiera wprowadzenie podatku cyfrowego.

Zobacz też: MON utopiło przetarg na 10 mld złotych. Polko: To pokłosie Macierewicza


Szczegóły nowych przepisów wciąż mogą ulec zmianie. Komisja Europejska planuje nowym podatkiem objąć przedsiębiorstwa, których globalne dochody wynoszą około 750 milionów euro. Jak zapewniają urzędnicy, nowe rozwiązanie nie będą powodowały dodatkowych obciążeń dla firm czy administracji krajów członkowskich.

 

 

Źródło: money.pl/PAP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze