smog

i

Autor: pixabay.com smog

Komisja Europejska zakręci kurek z pieniędzmi? Nie będzie funduszy na walkę ze smogiem?

2019-06-19 18:25

Polski Rząd ma czas do 21 czerwca aby wprowadzić zmiany w programie "Czyste powietrze". W przeciwnym razie Komisja Europejska nie da więcej pieniędzy na walkę ze smogiem. Do otrzymanego w tej sprawie listu do polskich ministrów dotarli dziennikarze "Gazety Wyborczej".

Kilka dni temu list od Komisji Europejskiej otrzymali minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister inwestycji Jerzy Kwieciński, minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik ds. programu „Czyste powietrze” Piotr Woźny, a także przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Banku Światowego. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" dotarli do jego treści, z której wynika, że obecnie obowiązujący kształt programu "Czyste Powietrze" nie kwalifikuje się do pozyskiwania środków z Unii Europejskiej.

Nowy wniosek 500 plus i "Dobry Start". Rodzice mogą dostać dodatkowe pieniądze!

Problem tkwi w tym, że Komisja Europejska nalega aby pieniądze na wymianę pieców i termomodernizację trafiały do Polaków za pośrednictwem komercyjnych banków i samorządów. Ma to ułatwić i przyspieszyć ten proces. Obecnie, funduszami przeznaczonymi na walkę ze smogiem dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Tam rozpatrywane są wszystkie wnioski i wypłacane i pieniądze. Jak pisze "Gazeta Wyborcza" działający model jest zbyt powolny, w ciągu 10 miesięcy działania programu podpisano jedynie 13,5 tys. takich umów.

 Bezpłatna służba zdrowia będzie płatna? Propozycje reformy

Według badań Banku Światowego proces ten powinien działać o wiele sprawniej, a rocznie możliwe jest podpisanie nawet 400 tys. umów. Jak podaje "Gazeta Wyborcza" na walkę ze smogiem i ochroną środowiska z Unii Europejskiej otrzymujemy miliardy złotych, a minister chce aby pieniędzmi rozporządzały zaufane osoby, jakie pracującą w NFOŚ i wojewódzkich funduszach.

Stanowisko Ministerstwa Rozwoju

Pismo z Komisji Europejskiej dotyczące współpracy w ramach tzw. Catching-Up Regions, które wpłynęło do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, nie dotyczy – jak sugeruje autorka artykułu w Gazecie Wyborczej – warunków wsparcia walki ze smogiem ze środków Unii Europejskiej. Komisja Europejska zwraca się w nim jedynie z zapytaniem czy strona polska wyraża chęć kontynuowania wsparcia doradczego Banku Światowego w realizacji programu Czyste Powietrze w ramach inicjatywy Catching-Up Regions, którą objęte były województwa małopolskie i śląskie.

Zainteresowanie Komisji Europejskiej wynika z faktu, że wspomniane działania ekspertów Banku Światowego są finansowane przez KE z jej środków. Wskazana w piśmie data określa oczekiwany termin udzielenia odpowiedzi co do woli przedłużenia wspomnianej wyżej współpracy. W żadnym wypadku nie jest to ultimatum Komisji Europejskiej i nie ma w tym piśmie mowy o utracie jakichkolwiek funduszy. Potencjalne możliwości finansowania celów klimatycznych w następnej perspektywie budżetu UE będą wynikiem trwających negocjacji. Formułowanie, na podstawie przywołanego pisma Komisji Europejskiej, wniosków, jakoby Polska traciła pieniądze na walkę ze smogiem jest nieuprawnione.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju jest koordynatorem po stronie polskiej inicjatywy Catching-Up Regions, natomiast wdrożenie programu Czyste Powietrze koordynuje Ministerstwo Środowiska. Ten resort przygotowuje stanowisko w tym zakresie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze