BANKI ZAGROŻONE! Coraz częściej padają ofiarą ataków hakerskich!

i

Autor: pixabay.com BANKI ZAGROŻONE! Coraz częściej padają ofiarą ataków hakerskich!

Komputer działa ci wolno? Hakerzy mogą używać go do zarabiania kryptowalut

2019-07-22 10:12

Powolne działanie komputera może wynikać nie tylko z jego wieku, słabych podzespołów i wyczerpanego systemu. Jeżeli ostatnio twój sprzęt zaczął być podejrzanie leniwy, możliwe, ze padłeś ofiarą hakerów, którzy twoim kosztem zarabiają na generowaniu kryptowalut.

Wirtualne pieniądze używane do transakcji w internecie to kryptowaluty. Najsłynniejszą kryptowalutą jest bitcoin. 

Transakcji z użyciem bitcoina nie przeprowadza się w banku, tylko w zdecentralizowanej sieci prywatnych komputerów. To właśnie sieć wydobywców nie tylko potwierdza prawdziwość danych transakcyjnych, lecz także wytwarza nowe bitcoiny. Jednak ta waluta w przeciwieństwie do złotówek nie ma też oficjalnego emitenta. Bitpieniądze można wymienić na bitcoinowej giełdzie, czyli kantorach wymiany bitcoinów na inne waluty.

Co najważniejsze, wirtualna waluta pozwala na prowadzenie transakcji internetowych na całym świecie bez pośrednictwa banków i bez konieczności płacenia im prowizji. Źródłem wirtualnych pieniędzy są specjalnie skonfigurowane do ich "wydobywania" komputery. Stworzenie infrastruktury generującej walutę stanowi inwestycję. Im więcej chcemy "wydobywać", tym więcej musimy włożyć w to środków. Ten problem internetowi oszuści obchodzą, przejmując kontrolę nad sprzętem niczego nie świadomych użytkowników.

 - U wielu internautów wciąż niezmiennie pokutuje podejście, że za wszelkie niechciane przez nas aktywności naszego komputera odpowiedzialne są mityczne „wirusy”. Tymczasem nie tylko pojęcie wirusa jakie znaliśmy przez lata odchodzi już na dobre do lamusa, to na dodatek do kopania kryptowalut przestępcy wcale nie muszą niczego instalować na naszym komputerze. Wystarczy kilka linijek skryptu w kodzie strony, niewidocznego bez zajrzenia do kodu strony, powodującego, że nasz komputer zaczyna bez naszej wiedzy zarabiać dla właściciela strony. Wszystko zaczęło się od stworzenia algorytmu CryptoNight, który pozwolił na kopanie kryptowalut przy użyciu dowolnego procesora w technologii x86. Na jego podstawie powstał skrypt Coinhive, wykorzystujący kod JavaScript wymuszał na przeglądarce WWW kopanie waluty Monero i zasilanie nią określonego parametrami portfela - ostrzega CERT Orange.

Po wejściu na stronę uruchamia się w tle skrypt, który wykorzystuje nasz procesor. Najczęściej są to serwisy z nielegalnymi filmami i innymi pirackimi plikami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze