Kongres Innowacyjnej Gospodaki

i

Autor: Kongres Innowacyjnej Gospodaki Kongres Innowacyjnej Gospodaki

Kongres Innowacyjnej Gospodarki: Kobiety w biznesie to recepta na wzrost gospodarczy

2018-11-14 15:48

Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość, a kobiety uzyskały prawa wyborcze. Z tej okazji, tegoroczny Kongres Innowacyjnej Gospodarki, w poszukiwaniu recepty na poprawę ekonomii, przeanalizował sytuację kobiet na rynku pracy i w biznesie.

Dziewiąta edycja Kongresu Innowacyjnej Gospodarki była okazją do podjęcia ważnych i nierzadko trudnych tematów, oraz poszukiwania odpowiedzi na pytanie o kierunek, w którym zmierzają Polska i Europa. Tym razem, obok spraw specjalistycznych i technicznych, równie ważny był wymiar społeczny gospodarki.

Spotkanie otworzyły panele dotyczące nierównościach i sytuacji kobiet na rynku pracy. Gościem specjalnym wydarzenia była wielokrotnie nagradzana badaczka i autorka książki „SHEconomy- it’s your businessBenja Stig Fagerland, uznana przez EIGE, agencję UE, za jedną z „Kobiet Inspirujących Europę”. Jak przekonywała Fagerland, "dążenie do różnorodności płciowej w miejscach pracy, biznesie i gospodarce po prostu się opłaca’. Te słowa potwierdza raport MGI z 2015 roku, zgodnie z którym PKB w skali świata wzrosłoby o 26 proc, gdyby kobiety odgrywały na rynkach pracy taką samą rolę jak mężczyźni.

- W Polsce na najwyższych stanowiskach w biznesie jest więcej mężczyzn o imieniu Jakub i Antoni, niż kobiet łącznie – zauważyła podczas prezentacji. Fagerland zwróciła uwagę, że kobiety są oczywistym źródłem dalszego wzrostu gospodarczego. Muszą jednak stać się równoprawnymi uczestniczkami życia gospodarczego i politycznego.

Głos zabrała także Nanna-Louise Wildfang Linde z Microsoftu. Jak powiedziała, 65% absolwentów uczelni w Danii to kobiety. Zajmują one jednak tylko 6% najwyższych stanowisk w biznesie. Wskazała kilka powszechnych mitów na ten temat, takich jak przeświadczenie, że kobiety nie chcą zajmować stanowisk kierowniczych.

Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, dyrektorka ODIHR i była minister spraw zagranicznych Islandii mówiła o tym jak do równości dążyła Islandia. Przypomniała m.in. słynny strajk kobiet z 1975 roku i to jak doprowadził do ogromnych zmian społecznych, w tym m.in. wyboru pierwszej kobiety na prezydenta.

W dobie coraz powszechniejszych migracji zarobkowych i budzących ogromne emocje dyskusji o uchodźcach, na kongresie odbyła się także debata o sytuacji imigrantów, oraz ich wpływie na starzejące się gospodarki. John Armstrong, doradca ds. ekonomicznychw ambasadzie USA, a sprawę przedyskutowano na panelu o wymownym tytule "Czy lęk wobec innych się opłaca?".

Nie do uniknięcia były tematy przemysłu 4.0 i coraz śmielszego wdrażania w biznesie sztucznej inteligencji, które zmieniają sposób myślenia o ludzkiej pracy. Uczestnicy kongresu szukali odpowiedzi na pytanie, jakie zasady i standardy powinny towarzyszyć temu zjawisku, tak aby przyniosło korzyści społeczeństwu.

Dziewiąty Kongres Innowacyjnej Gospodarki odbył się 13 listopada w warszawskim Centrum Praskim Koneser przy Placu Konesera 2. Organizatorem wydarzenia była Krajowa Izba Gospodarcza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze