Kongres POLAND GO: Co Polacy sądzą o PPK i jaki stosunek do programu mają pracodawcy

i

Autor: Materiały Prasowe

Kongres POLAND GO: Co Polacy sądzą o PPK i jaki stosunek do programu mają pracodawcy

2018-10-29 13:46

Marta Balko: Sukces Pracowniczych Planów Kapi­tałowych będzie zależał między inny­mi od ich powszechności. Polska Izba Ubezpieczeń robiła badania i jest w sta­nie odpowiedzieć, jak dużym zainte­resowaniem będzie cieszyło się PPK?

JAN GRZEGORZ PRĄDZYŃSKI, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń:

– Tak, zrobiliśmy bada­nie na reprezentatywnej grupie tysiąca osób, z którego wynika­ło, że 2/3 respondentów dobrze postrze­ga PPK. Widać, że Polacy są zaintereso­wani oszczędzaniem na przyszłość, ale pod pewnymi warunkami. Zdaniem 97 proc. najważniejsze jest to, że te środki będą prywatne i dziedziczone. Jedno­cześnie 87 proc. zwróciło uwagę, na ela­styczność systemu. Chodzi m.in. o to, że z odłożonych pieniędzy można będzie w określonych przypadkach skorzystać także przed 60. rokiem życia.

Marta Balko:

– Wydaje mi się, że powszechność tego systemu mogą zagwaranto­wać właśnie ubezpieczyciele, któ­rzy mają już wypracowane relacje z pracownikami i pracodawcami.

Jan Grzegorz Prądzyński:

– To prawda. Mamy zbudowane dobre, oparte na zaufaniu, relacje. To ważne bo, żeby PPK zakończyło się sukcesem, musi być powszechne. Do tego z kolei potrzebna jest edu­kacja na temat programu. Tu ubez­pieczyciele mogą bardzo pomóc. Mają wypracowane kontakty z pra­codawcami, związkami zawodowy­mi i pracownikami, poprzez ofe­rowanie produktów grupowych czy zdrowotnych.

Marta Balko:

– Pracownicy pierwsze pytania o PPK skierują z pewnością do praco­dawcy. Czy przedsiębiorcy są przygo­towani na to, by odpowiedzieć na ich wątpliwości dotyczące wyboru TFI, czy zasad przystąpienia do systemu?

WITOLD MICHAŁEK ekspert BCC ds. gospodarki i legislacji:

– Dyskusja na temat ustawy toczy się już od dłuższego czasu i są w niej postępy. Zapisów, co do któ­rych pracodawcy mają wątpliwości, jest coraz mniej, ale wciąż istnieją. Organizacje pracodawców i więksi pracodawcy dostrzegają korzyści z tego systemu. Po pierwsze Polacy bardzo mało oszczędzają. Sytuację pogarsza fakt, że przewidywana sto­pa zastąpienia dzisiejszych 20–30-lat­ków jest niesłychanie niska. Jeżeli ci ludzie będą opierać się tylko na systemie ZUS-owskim, to ich docho­dy z emerytury czy renty będą nie­wystarczające. Trzeba zatroszczyć się o to już teraz i duzi pracodawcy dostrzegają tę potrzebę. Problem jest z MSP. Przedsiębiorcy z tego sekto­ra widzą w nowym systemie głów­nie dodatkowe koszty. Obciążenie dla pracodawców będzie stanowić sama składka, a do niej dojdą kosz­ty administracyjne i manipulacyj­ne – chodzi o kwestie: podpisywania umów, prowadzenia rachunków czy opłacenia doradztwa.

Zapoznaj się z całą relacją z dyskusji uczestników Kongresu POLAND GO o programie mającym zwiększyć bezpieczeństwo finansowe Polaków po zakończeniu kariery zawodowej - Pracowniczy Plan Kapitałowy

Partnerem merytorycznym jest

Polska Izba Ubezpieczeń

i

Autor: Materiały Prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze