Rząd rozprawia się z patodeweloperką. Deweloperzy odpowiadają: To podniesie ceny mieszkań

i

Autor: Getty Images Rząd rozprawia się z patodeweloperką. Deweloperzy odpowiadają: "To podniesie ceny mieszkań"

UOKiK

Koniec niepodawania cen mieszkań przez deweloperów? UOKiK odpowiada

2025-01-21 12:38

Obecnie przeglądając ogłoszenia ze sprzedażą mieszkań od deweloperów można spotkać się w ogłoszeniach z formułką "zapytaj o cenę". Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" od UOKiK deweloper ma obowiązek podawać ceny w miejscu sprzedaży detalicznej, a podawanie cen w internecie byłoby "dobrą praktyką".

Czy deweloper musi podawać cenę mieszkania w ogłoszeniu? Jest stanowisko UOKiK

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że Polska 2050 złoży ustawę poselską, która zobowiąże deweloperów do podawania w ogłoszeniach cen mieszkań, zastępując tym samym popularną formułkę "zapytaj o cenę".

"Rzeczpospolita" zapytała UOKiK, czy praktyka deweloperów o nie podawaniu cen w internecie i zdradzania ich dopiero w biurze sprzedaży. Jak odpowiedział urząd deweloperzy mają obowiązek przygotowania prospektu informacyjnego z kluczowymi informacji oferowanego mieszkania, lub domu jednorodzinnego, zawierającego cenę nieruchomości.

 - Deweloper doręcza prospekt informacyjny osobie zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej, przed zawarciem umowy. Dodatkowo, deweloperów obowiązują również przepisy ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. Na ich podstawie deweloper prezentuje w miejscu sprzedaży detalicznej cenę oferowanego mieszkania w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen - pisze UOKiK w odpowiedzi dla "Rz".

Co to oznacza w praktyce? Deweloper nie ma obowiązku podawania ceny w sieci, musi ją jednak podawać już w punkcie w sprzedaży, gdy klient ma dostęp do prospektu. Jednak UOKiK ocenia, że korzystniejsza dla konsumentów byłaby sytuacja, w której przedsiębiorca podawałby cenę nieruchomości już w ogłoszenie w internecie.

Problem zaradzić ma portal cenami transakcyjnymi mieszkań. Na jego uruchomienie jednak poczekamy

Urząd zaproponował krok w stronę transparentności, jakim byłoby utworzenie Portalu Danych o Obrocie Mieszkaniami, do którego wpisywano by ceny transakcyjne mieszkań, co mogłoby zwiększyć przejrzystość na rynku. UOKIK przypomniał, że nowelizację przepisów w tym zakresie przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

"Rz" wskazuje jednak, że na taki portal musimy poczekać. Jak wynika z zaprezentowanych we wrześniu 2024 roku założeniach resortu, od przyjęcia ustawy do uruchomienia serwisu minie aż 20 miesięcy.

- Portal ma zapewnić powszechny dostęp do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce. Pozwoli osobom szukającym mieszkania na porównywanie ofert rynkowych z realnymi cenami transakcyjnymi na rynku lokalnym, a w konsekwencji ułatwi podejmowanie decyzji zakupowych - podaje UOKiK. 

UOKiK zapowiedział także, że będzie monitorował zasady udostępniania danych, tak aby dokładna wiedza o cenach sprzedaży mieszkań nie była wykorzystywana np. do podnoszenia cen.

Super Biznes SE Google News
Autor:
QUIZ PRL. To się jadło i piło w święta w Polsce Ludowej
Pytanie 1 z 20
W czasach Polski Ludowej ten rarytas można było dostać w sklepach jedynie w święta. O jakim produkcie mowa?
QUIZ PRL. To się jadło i piło w święta w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze