recykling

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Koniec plastikowych butelek i puszek aluminiowych na ulicach. Polacy chcą kaucji na opakowania

2021-03-20 11:24

Ma być mniej odpadów plastikowych i aluminiowych, czyli ekologicznie, ale także wygodniej dla konsumentów. Tak niedługo może wyglądać nasza rzeczywistość, jeżeli w życie wejdzie tzw. system depozytowy. Zamiast wyrzucać do kosza niezliczone ilości jednorazowych puszek i butelek plastikowych po napojach będziemy je mogli oddać, by dalej trafiały do recyklingu.

Co roku każdy z nas wytwarza 315 kilogramów śmieci. Ta liczba ciągle rośnie. Wprowadzenie depozytu to nie jest nowy pomysł. Tego typu rozwiązania przyjęły się w wielu krajach w Europie min. w Norwegii, Danii, Holandii, Niemczech itd.   gdzie klienci mogą zwrócić opakowania po napojach w sklepie i  odzyskać opłatę (depozyt) pobraną za jednorazową butelkę bądź puszkę przy zakupie napoju.

SPRAWDŹ: Podatek cukrowy. Drastyczny spadek sprzedaży "małpek". O ile podrożały?

Sprawdziliśmy co o tym myślą sami Polacy. Wprowadzenie kaucji, zwracanej przy oddaniu opakowania, nie budzi sprzeciwu narodu. Wręcz przeciwnie. Bardzo dobrze pomysł ocenia 48 proc. badanych w sondażu Pollster, na zlecenie SE. Kolejne 26 proc. uznało to za "raczej dobry pomysł". Przeciwników kaucji jest znacząco mniej, bo łącznie tylko 19 proc.

sondaz kaucja za napoj 1

i

Autor: GRAFIKA SE Jerzy Frątczak

Kolejne pytanie , czy faktycznie oddawalibyśmy opakowania do sklepów, a co za tym idzie do recyklingu. Tutaj również Polacy podchodzą do sprawy entuzjastycznie. 58 proc. nie ma wątpliwości, że odniosłoby opakowanie do odpowiedniego punktu. 29 proc. stwierdziło, że raczej tak.  Odmienne zdanie na ten temat ma tylko 10 proc. ankietowanych.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 15-16 marca 2021 roku metodą CAWI na próbie 1036 dorosłych Polaków.

sondaz kaucja za napoj 2

i

Autor: GRAFIKA SE Jerzy Frątczak
Najnowsze