„Program Maluch Plus przyczynił się w ciągu sześciu lat do ponad dwu i półkrotnego wzrostu miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów, mimo to nie jest możliwe osiągnięcie do 2020 r., postulowanego przez Unię Europejską wskaźnika 33 proc. dzieci do lat 3 objętych opieką instytucjonalną. Wciąż niewiele, bo tylko ponad 17 proc. gmin korzysta z programu, gdyż zapewnienie opieki nad najmłodszymi nie jest obowiązkowym zadaniem samorządów" - czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w 2016 r. zabrakło 34 tys. miejsc dla dzieci. Zdaniem NIK faktyczna skala potrzeb jest znacznie wyższa i dotąd nie została zbadana.
W związku ze zbliżającym się startem programu Maluch Plus 2018 i zmianami dot. opieki nad dziećmi do lat 3 minister Elżbieta Rafalska zwróciła się do samorządów o rozpoczęcie przygotowań do udziału w programie. Przypomniała także o zmianach, które wejdą w życie z nowym rokiem.
– Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało zmiany w obszarze funkcjonowania instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, które ułatwią zakładanie i prowadzenie tych placówek oraz obniżą koszty ich prowadzenia. (...) Rozszerzono katalog podmiotów mogących zakładać żłobki i kluby dziecięce oraz zatrudniać dziennych opiekunów (inne niż gminy jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje publiczne) oraz zniesiono wymóg posiadania w żłobku co najmniej dwóch pomieszczeń przeznaczonych na pobyt dzieci, a w klubach dziecięcych umożliwiono przybywanie dzieci do 10 godzin dziennie, tak jak w żłobkach. Kluby będą placówkami mniejszymi i bardziej kameralnymi – do 30 dzieci – poinformowała cytowana w komunikacie szefowa resortu.
Sprawdź także: Maluch Plus na tle Europy. Jak inne państwa wspierają młodych rodziców?
Czytaj też: Rafalska: „500 plus zapewnia środki na żłobki i przedszkola”
Zobacz również: Rafalska: wydatki na rodzinę wynoszą ponad 3 procent PKB
Źródło: MRPiPS, NIK