Emeryci i 500 plus

i

Autor: Shutterstock 500 plus spowodowało, że gospodarka ruszyła z kopyta.

Rafalska: „500 plus zapewnia środki na żłobki i przedszkola”

2017-09-18 14:38

Przeciwnicy wprowadzenia wsparcia finansowego dla rodzin i ich dzieci w postaci programu Rodzina 500 Plus wskazywali często, że negatywnym skutkiem świadczenia jest wycofanie się kobiet z rynku pracy. Jednak dane wskazują, że jest na odwrót: na koniec II kwartału b.r. było zatrudnionych 160 tys. kobiet więcej niż w ubiegłym roku. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska jest przekonana o istnieniu jeszcze jednego pozytywnego efektu 500 Plus. Według niej program zapewnia środki na żłobki i przedszkola.

Według minister, zarzut, że kobiety rezygnują z pracy z powodu chęci uzyskania świadczenia Rodzina 500 Plus jest mitem, który nie znajduje potwierdzenia w żadnych danych. Jak powiedziała agencji informacyjnej Newseria, ostatnie dane BAEL dotyczące bierności zawodowej pokazują, że wśród kobiet wskaźnik ten zmalał.

Według niej program Rodzina 500 Plus stwarza możliwości pójścia do pracy, ponieważ kobiety w badaniach deklarowały, że dzięki temu świadczeniu mają środki na opłatę za żłobek czy przedszkole.
Jak wynika z danych statystycznych, na koniec 2016 roku w Polsce działało 2710 żłobków, oddziałów żłobkowych i klubów dziecięcych, co stanowiło 16,7 proc. więcej niż na koniec 2015 roku. W ten sposób do dyspozycji rodzin i ich dzieci było 92,5 tys. miejsc, z których skorzystało 87,3 tys. rodzin. Większość stanowiły prywatne placówki (74 proc.), a korzystało z nich 47 proc. maluchów.

Sprawdź również: Rynek pracy należy do humanistów. Zaskakujące wyniki badań


– (...) Chcemy oczywiście ułatwić kobietom godzenie roli zawodowej z życiem prywatnym, ze sprawowaniem opieki nad małym dzieckiem, dlatego poprawiamy dostępność miejsc żłobkowych. Jeżeli jest żłobek, do tego niskopłatny samorządowy żłobek, klub dziecięcy, wtedy chętnie dziecko, które ma dziś ponad rok albo dwa lata, korzysta z takiego miejsca – powiedziała Newserii minister Rafalska.

Zobacz także: Blisko 70 procent Polaków poza paliwem, tankuje na stacjach kawę [WIDEO]

 

Na koniec II kwartału 2017 roku aktywnych zawodowo kobiet było 48,9 proc., co stanowiło o 0,5 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Stanowiło to 7,4 mln kobiet – więcej o 160 tys. niż w roku ubiegłym. Spadła natomiast liczba kobiet biernych zawodowo – z 8,273 mln osób do 8,169 mln. Biernych zawodowo (kobiet i mężczyzn) ze względu na obowiązki rodzinne oraz wynikające z prowadzenia domu było 1,733 mln, co stanowi w sumie o 26 tys. osób mniej.

Polecamy: Historia galerii handlowych. Droga od I do V generacji

Warto przeczytać: Niesamowite historie seniorów, którzy zdają „prawko”. Legendy WORD [CZĘŚĆ IV]

Źródło: /newseria.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze