AliExpress

i

Autor: Flickr/Marco Verch

Koniec tanich paczek z Aliexpress. Będzie nowy podatek!

2020-11-04 15:40

Od przyszłego roku zmienią się zasady opodatkowania VAT w handlu internetowym. Polska implementuje rozwiązania unijne zawarte w tzw. pakiecie e-commerce. Oznacza to m.in. zlikwidowanie zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro, To to rozwiązanie sprawiało, że zamawiane z Aliexpress produkty były dużo tańsze.

Zła wiadomość dla miłośników tanich zakupów sprowadzanych z Chin. Od przyszłego roku podrożeją zakupy na Aliexpress. Wszystko przez miany w podatku VAT. Unia Europejska uszczelniając system podatkowy zajęła się przysłkami z zewnętrznych krajów. Do tej pory paczki z Aliexpress mogły być tak tanie, dzięki rozwiązaniu, które sprawiało, że zakupy tańsze niż 22 euro były zwolnione z VAT. Teraz się to zmieni.

- W czasie rosnących obrotów handlu internetowego kluczowe jest dostosowanie prawa do jego specyfiki. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.

ZOBACZ TEŻŚmiertelny wirus z Chin! Uważaj na takie zakupy

Centra handlowe otwarte. Jak bezpiecznie robić zakupy? Gemini Park w Tychach

Nowe przepisy wynikają z unijnego rozwiązania, które znalazło się w tzw. pakiecie e-commerce. Wszystko po to, aby uszczelnić VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do UE. Ministerstwo przekonuje, że to działanie na korzyść rodzimych przedsiębiorców.

Co się zmieni?

Główne zmiany w zakresie pakietu e-commerce, które wejdą w życie 1 lipca 2021 r., obejmują m.in.:

  • likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro,
  • znaczne rozszerzenie zakresu transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop,
  • nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników ułatwiających, poprzez użycie interfejsu elektronicznego (np. internetowa platforma handlowa, portalu, itp.), dokonanie na terytorium UE: sprzedaży towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, a także dostawy towarów na rzecz konsumentów.

- Głównymi problemami, które ma rozwiązać tzw. pakiet e-commerce są kwestia ściągalności VAT, a także uproszczenie procedur i redukcja kosztów administracyjnych związanych z poborem VAT od przesyłek zawierających towary zakupione poza granicami UE. Poprawi to kondycję europejskich firm, ponieważ sprzedaż od której nie jest płacony VAT w znacznej mierze prowadzona jest przez przedsiębiorców nieposiadających siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w UE – dodaje wiceszef MF.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze