Śmiertelny wirus z Chin! Uważaj na takie zakupy

2020-01-27 8:24
Koronawirus. Groźny wirus z Chin
Autor: SHUTTERSTOCK Koronawirus. Groźny wirus z Chin

Cały świat z niepokojem patrzy na Chiny. Informacje dotyczące nowego koronawirusa śledzą ludzie z całego globu. Czy grozi nam pandemia? Czy w dobie gdy większość produktów produkowana jest w Chinach, a tysiące ludzi codziennie robi zakupy na AliExpress możemy być bezpieczni. Zobacz, czy kupowanie w chińskich serwisach jest bezpieczne?

AliExpress to platforma, której w zasadzie nie trzeba przedstawiać. Codziennie tysiące Polaków za pośrednictwem chińskiej witryny robi zakupy, często można znaleźć tam wiele produktów niedostępnych w kraju, w cenach o wiele niższych niż w tradycyjnych sklepach. Czy zatem, w związku z niepokojącymi doniesieniami z Chin dotyczącymi nowego, niebezpiecznego wirusa z Wuhan, zakupy na chińskich stronach są bezpieczne? Czy wirus jest w stanie przetrwać na towarach i przyjechać z zamówieniami do Polski?

Czytaj również: Rewolucja w leczeniu raka w Polsce! NFZ chce przeprowadzać chemioterapię w domu pacjenta

Największym rynkiem zbytu dla AliExpress w w Europie jest Rosja, dlatego tez pierwsze o powiązaniach koronawirusa z zakupami przez internet zaczęły badać tamtejsze media. Jak poinformował dziennik „Izwiestija” nie ma ryzyka zarażenia się poprzez kontakt z towarami lub przesyłkami. Galina Kożewnikowa, kierowniczka Katedry Chorób Zakaźnych z wykładami z epidemiologii i fizjologii na Rosyjskim Uniwersytecie Przyjaźni Narodów mówi, że zdolność wirusa do przetrwania poza ludzkim nosicielem jest znikoma, a patogen odpowiedzialny za zachorowania jest bardzo wrażliwy na zmiany środowiskowe.

Sprawdź także: Ile zarabia Dawid Kubacki i Kamil Stoch? Wynagrodzenia skoczków narciarskich [ZDJĘCIA]

Nie wszyscy naukowcy podzielają optymizm Kożewnikowej i są zdania, że istnieje możliwość zarażenia się jeżeli ktoś chory dotykał paczki. - Małe kropelki z wirusem, które powstają podczas kaszlu i kichania, osiadają na artykułach gospodarstwa domowego, a osoba dotykająca ich może równie dobrze zostać zarażona – powiedział w rozmowie z dziennikiem Michaił Szczełkanow, kierownik laboratorium wirusologii Federalnego Centrum Naukowego Różnorodności Biologicznej Naziemnej Bioty Azji Wschodniej Oddziału Dalekowschodniego Rosyjskiej Akademii Nauk. Główny inspektor sanitarny Kazachstanu Żandarbek Bekszin apeluje, aby wstrzymać się z zakupami żywnościowymi na AliExpress, wirus żyje bowiem w organizmach ssaków, przede wszystkich stałocieplnych. Bez tego nie przeżyje. Przesyłki nie są sprawdzane pod tym względem, dlatego warto zrezygnować z zakupu podobnych produktów.

Źródło: sputniknews.com

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE