Koniec Urzędów Skarbowych? Ministerstwo ma rozwiązanie

2020-01-10 16:20 WSB
URZĄD SKARBOWY.
Autor: Paweł Dąbrowski

Wizyta w Urzędzie Skarbowym to, dla wielu Polaków, droga przez mękę. Gdy musimy się stawić w skarbówce zawsze zaczynamy się stresować, a samo miejsce kojarzy nam się zwykle z bezduszną biurokracją. Wkrótce jednak sprawy z Urzędem Skarbowym będziemy mogli załatwić nie wychodząc z domu. Ministerstwo Finansów ma plan.

Resort finansów, zgodnie z duchem czasu, chce pomóc obywatelom i sprawić, że z Urzędem Skarbowym wszystko załatwimy za pomocą internetu. Ministerstwo chce bowiem wprowadzić e-US.

- Pracujemy dla naszych klientów, których mamy w Polsce 27 mln. Musimy więc zmienić nasze podejście. Musimy być bardzo transparentni, aby wiedzieli, na co idą przekazane przez nich pieniądze w formie podatków. Planujemy wszystko, co jest możliwe, mierzyć. Będziemy m.in. używać badania klientów, co im się podoba, co im przeszkadza, ile czasu poświęcają na pewne działania. Będziemy także chcieli, aby kontrolerzy urzędów skarbowych, którzy chodzą i sprawdzają firmy również podlegali ocenie – zapowiedział minister finansów Tadeusz Kościński na spotkaniu z dziennikarzami.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Uwaga na fałszywe rachunki za prąd! Jak nie dać się oszukać?

- Resort chciałby w przyszłości wprowadzić jak najwięcej usług, które podatnik będzie mógł realizować online, a jeżeli będzie musiał iść do urzędu, to będzie mógł to zrobić w każdej lokalizacji. Docelowo chcielibyśmy nawet, aby istniał jeden organ egzekucyjny w województwie, ale to kwestia dalekiej przyszłości. Chcemy uwolnić duże zasoby kadrowe, które są w urzędach. Poza tym urzędy skarbowe powinny iść w kierunku w pierwszej kolejności udzielania pouczenia. Pojawią się ankiety oceniające zarówno urzędników obsługujących podatników w urzędach jak i kontrolujących – stwierdził wiceminister finansów Tomasz Słaboszowski. - W tym roku jednym z głównych zadań będzie stworzenie e-urzędu – dodał szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

Czym ma być e-US? Ministerstwo Finansów planuje, że będą w nim zawarte takie e-usługi, jak e-konto podatnika (dla podatników płacących PIT, CIT, VAT, które są osobami fizycznymi, prawnymi lub podmiotami nieposiadającymi osobowości prawnej), e-konto płatnika dla osób fizycznych, e-konto komornika czy też e-konto notariusza.

Najnowsze