Uwaga na fałszywe rachunki za prąd! Jak nie dać się oszukać?

2020-01-10 15:15 WSB
prąd w domu
Autor: Gettyimages W każdym domu korzystamy z energii elektrycznej, za którą należy regularnie płacić

Wzrost cen prądu, który może dotkliwie uderzyć w portfele Polaków, bezczelnie postanowili wykorzystać oszuści. Okazuje się, że za pomocą phishingu, czyli podszywania się pod kogoś innego, złodzieje mogą próbować wyłudzić nasze poufne dane, jak np. hasła do logowania się do bankowości czy numer karty kredytowej. Wszystko pod pozorem faktury za prąd.

Ceny prądu w ostatnich miesiącach były bardzo gorącym tematem w Polsce. Świadomość, że będziemy musieli zapłacić wyższe rachunki za energię teraz chcą wykorzystać oszuści. Wysyłają oni fałszywe maile z rachunkami za prąd i w ten sposób chcą uzyskać od nas dane, które potem mogą wykorzystać nawet do opróżnienia naszego konta bankowego.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: 500 plus NOWE TERMINY wypłat od lutego 2020. Kiedy dostaniesz pieniądze ze świadczenia?

- Jeśli macie prąd z Grupy Enea, bardzo uważnie czytajcie wszystkie maile z fakturami. Przez ostatnie dni obserwujemy nawał phishingów podszywających się pod Eneę, blokujemy, co możemy - informuje CERT Orange Polska na swoim profilu na Twitterze.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w waloryzacji rent i emerytur 2020. Tyle dostaną najubożsi emeryci

Czym jest phishing? To popularna metoda, w której oszuści podszywają się pod inne osoby lub instytucje i w ten sposób, za pomocą maili czy sms, chcą wyłudzić wrażliwe dane. W ten sposób mogą właśnie otrzymać dostęp do naszego konta w banku. Phishing to jednak także próba zainfekowania naszego komputera, a nawet zmuszenia ludzi do konkretnych działań, jak np. wykonania przelewu na fałszywe konto.

Najnowsze