Użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Na czym polega przekształcenie w prawo własności? Co oznacza dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych?

i

Autor: Dorota Czernek Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności to wielka zmiana przede wszystkim dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Użytkowanie wieczyste

Koniec użytkowania wieczystego. To będzie się opłacało tylko jednej grupie

2023-08-02 4:56

Już po wakacjach mają wejść w życie przepisy, które zniosą użytkowanie wieczyste. W założeniu nowe przepisy mają zachęcić przedsiębiorstwa, właścicieli biurowców, galerii handlowych etc. do wykupu gruntów, choć muszą się liczyć z wysokimi kosztami. Skorzystać mają zaś rodziny wielodzietne.

Likwidacja użytkowania wieczystego

Likwidacja prawa do użytkowania wieczystego zakłada, że prawo do przekształcenia będą mieli użytkownicy gruntów komercyjnych. Cena wykupu przy jednorazowej wpłacie ma wynosić 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Docelowo cena wartości gruntu ma być równowartość 6, 20, 40, 60 proc. lub więcej ceny rynkowej gruntu. Spłacać grunt można w ratach przez maksymalnie 10 lat (wtedy cena wynosi 25-krotność opłaty rocznej). Samorządy mogą same przyjmować te zasady odpłatności lub określać je samodzielnie.

W Polsce jest 405 tys. gruntów w użytkowaniu wieczystym. Z wykupu skorzystać mogą przedsiębiorcy, osoby fizyczne (np. właściciele garażów), spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, oraz mieszkańcy osiedli. Organy publiczne nie będą mogły odmówić sprzedaży, jeśli wniosek będzie złożony w ciągu roku od wejścia ustawy.

Przedsiębiorcy mają problem, rodziny wielodzietne skorzystają

Wykup dla przedsiębiorców nie będzie jednak tani, preferencje przy wykupie gruntu będą w ramach gwarancji de minimis. Jak podaje Business Insider, krótki czas na wykup i wysoka cena sprawią, że wielu przedsiębiorców będzie musiało dalej korzystać z użytkowania wieczystego.

Ze zmian najbardziej skorzystają rodziny wielodzietne. Ustawa zakłada bonifikatę dla grup szczególnie wrażliwych społecznie, jak np. osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, czy rodzin wielodzietnych. Tym samym takie grupy będą mogły wykupić grunty po dużo niższej cenie i nie płacić więcej opłat za użytkowanie wieczyste.

Pieniądze to nie wszystko Marcin Ociepa
Sonda
Czy likwidacja użytkowania wieczystego to dobry pomysł?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze