Polacy chcą wycinać drzewa

i

Autor: Tomasz Radzik

Koniec z bezkarną wycinką drzew! Prezydent podpisał ustawę

2017-05-29 20:08

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis na ustawie o ochronie przyrody, która zaostrza warunki wycinki drzew na prywatnych posesjach. Ustawa lex Szyszko, która zebrała żniwo w całej Polsce, odejdzie do lamusa.

Niektóre rodzaje drzew będzie można wycinać bez zgody gminy. W uprzywilejowanej pozycji znajdą się właściciele młodych wierzb, klonów, robinii akacjowych, platanów klonolistnych i krzewów. Zasadniczo, aby zrealizować wycinkę, trzeba będzie wystąpić o pozwolenie do urzędu gminy. Z pewnymi wyjątkami obejmującymi topole, zezwolenia będzie wymagało usunięcie drzew w pasie przydrożnym. Trzeba będzie także wnioskować do urzędu o zgodę na wycinkę drzewa rosnącego na działce wpisanej do rejestru zabytków, terenie przeznaczonym na zieleń w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, obszarze chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jeżeli roślina będzie miała nosiła drzewa pomnikowego.

Zobacz też: Jaka kara grozi za wycinkę drzew

Kiedy wytniesz drzewo bez pozwolenia?

Topola, wierzba, klon, jesionolistny, klon srebrzysty: obwód pnia na wysokości 5 cm poniżej 80 cm
Kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, platan klonolistny: obwód pnia na wysokości 5 cm poniżej 65 cm
Pozostałe gatunki drzew: obwód pnia na wysokości 5 cm poniżej 50 cm

Przeczytaj także: Wycinka drzew. Obwód pnia ma być mierzony na wysokości 5 centymetrów

Dopóki minister środowiska nie ustali opłat za wycinkę drzew, a ma na to miesiąc od daty wejścia noweli w życie, będą obowiązywały maksymalne stawki w wysokości 500 zł za jeden centymetr.

Oprac. na podst. tvn24bis.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze