Koniec z papierowymi paragonami? MF chce je zastąpić e-paragonem

2016-04-29 19:30

Jeżeli ministerstwo finansów zrealizuje swój pomysł, firmy nie będą już musiały przechowywać papierowych paragonów. Zobacz, czy resort zrewolucjonizuje branżę FMCG.

Ministerstwo finansów chce wprowadzić e-paragony w firmach sprzedających dobra konsumpcyjne. Planuje również wymianę kas fiskalnych na urządzenia z dostępem do internetu. Wdrażanie projektu może rozpocząć się już w 2018 roku. Za zwolnienie z obowiązku zbierania paragonów firmy będą jednak musiały słono zapłacić.

MF chciałoby zastąpić e-paragonami papierowe odcinki, do których drukowania są zobowiązane firmy. Dałoby to resortowi większy wgląd w finanse spółek. E-paragon oznacza wzmożoną kontrolę urzędników, którzy zyskają dostęp do danych liczbowych firmy, np. informacji o jej obrotach.

Przeczytaj także: Uwaga na fałszywe e-maile ze skarbówki

Wiąże się to z dostępem MF do Big Data dotyczących wybranych sektorów czy regionów. Resort mógłby agregować poszczególne dane, chociażby w celu analizy sprzedaży określonych produktów. Ministerstwo miałoby także okazję śledzić zachowania konsumentów. Dostęp do danych sektora biznesowego pozwala lepiej poznać polski rynek.

Elektroniczny paragon nie jest zjawiskiem nowym. Ostatnio tego typu rozwiązanie wprowadziły Węgry. Węgierskie firmy działające w branży handlowej są zobligowane po posiadania kas fiskalnych pracujących w trybie online.

Zobacz także: Masz nadpłaty w ZUS? Do końca roku możesz je odebrać do 10 lat wstecz

Leszek Skiba, wiceminister finansów, zaadoptować w Polsce podobne standardy dla kas fiskalnych. Wymiana urządzeń znajdujących się w użyciu miałaby rozpocząć się w 2018 roku. „Jeśli będzie odpowiedni, zabezpieczony system danych dotyczących sprzedaży detalicznej, a właściwie sprzedaży w sklepach, to będziemy mieli do czynienia z ogromnym przełomem, jeśli chodzi o dane makroekonomiczne i dane fiskalne" - powiedział serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Leszek Skiba.

Szczegóły dotyczące realizacji przedsięwzięcia na razie nie są znane. Obecnie prowadzone są wstępne analizy, później rozpoczną się konsultacje z sektorem biznesowym. Wiceminister finansów zapowiedział, że projekt nowego systemu powstanie do końca bieżącego roku. Musi on uwzględniać kwestię zwrotów i reklamacji, a także sposób współpracy z małymi podmiotami gospodarczymi.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze