Wyprzedaże w Rzeszowie. Gdzie najlepsze promocje? [LISTA SKLEPÓW W galeriach]

i

Autor: jarmoluk /Pixabay.com Wyprzedaże w galeriach w Rzeszowie: Galeria Rzeszów, Millenium Hall, Galeria Nowy Świat

Koniec z zakazem handlu w niedzielę? Jest KONKRETNY plan

2020-05-20 14:30

Przeciwników zakazu handlu w niedzielę przybywa. O zawieszenie zakazu do końca tego roku postulują członkowie Rady Dialogu Społecznego. Teraz dołączył do nich Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa, pod warunkiem, że pracownicy niedzielni otrzymają 2,5 razy wyższe wynagrodzenie niż ci, którzy pracują w dni powszednie. Na nie jest "Solidarność", która nie wyobraża sobie odebrania przemęczonym pracownikom wolnego dnia.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że temat złagodzenia przepisów dotyczących handlu w niedzielę powrócił. Chodzi nie tylko o kwestie bezpieczeństwa, ale też napędzenie gospodarki, którą zdaniem ekspertów czeka wkrótce recesja. Galerie handlowe po otwarciu nadal są puste, a zdaniem niektórych, pomóc może jedynie zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Nie wszystkie głosy są jednak jednomyślne. 

- Według mnie powinniśmy wprowadzić trzy niedziele handlowe w miesiącu. Na przykład do końca tego roku, a w przyszłym roku w zależności od sytuacji reagować dalej – przyznawał niedawno w rozmowie z nami Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia.

ZOBACZ TEŻ: Kryzys ekonomiczny. Jak zachować ciągłość działania firmy? Sprawdź trzy zasady

Pomysły na zniesienie zakazu handlu w niedziele 

Już w marcu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców domagał się szybkiego zniesienia zakazu. Jak argumentowano, przemawiają za tym względy bezpieczeństwa zdrowotnego oraz konieczność odbudowy gospodarki po kryzysie epidemiologicznym.

Członkowie Rady Dialogu Społecznego także postulują zawieszenie zakazu handlu w niedzielę do końca tego roku. Co więcej, chcą też wprowadzenia do Kodeksu pracy gwarancji dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla pracowników z tego sektora - poinformował w rozmowie z money.pl Łukasz Bernatowicz, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego i wiceprezydent Business Centre Club. Jak mówi Bernatowicz, pracodawcy z Rady Dialogu Społecznego negocjują w tej sprawie ze związkowcami.

Hipermarkety i galerie handlowe mogłyby być otwarte w niedziele - uważa Zawodowy Związkowa Alternatywa. Jest jednak warunek - pracownicy za pracę w tym dniu powinni otrzymywać 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie. Propozycja ta dotyczy nie tylko handlu, ale całej gospodarki. Wyższe stawki powinni otrzymywać między innymi pracownicy gastronomii, ochrony czy służby zdrowia, którzy już dziś pracują w niedziele, uważa związek. "Przedsiębiorcy, którzy nie będą chcieli więcej płacić, pozostawią swoje placówki zamknięte" - postuluje ZZA.

Przeciwnikiem omawianego rozwiązania są związkowcy z wielkopolskiej "Solidarności".  - W niedzielę mogą pracować przedsiębiorcy, właściciele sklepów czy salonów fryzjerskich, ale nie pracownicy - podkreślił Jarosław Lange, zastępca przewodniczącego "Solidarności".

Zakaz handlu
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z przepisami do końca 2020 roku handlować będzie można jeszcze w cztery niedziele: w ostatnią niedzielę czerwca i sierpnia, a także w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

SPRAWDŹ TAKŻE: Rynek pracy IT w dobie pandemii. Benefity nie znikają a wymagania wobec pracowników rosną

Źródło: money.pl; tvn24.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze