Biedronka

i

Autor: ☮ flickr.com Biedronka

Koniec zakazu handlu w niedzielę. Po otwarciu Biedronki, inne sklepy protestują

2021-07-23 15:30

Biedronka zdecydowała się na spektakularny ruch. Dzięki współpracy z Pocztą Polską już kilkaset sklepów dyskontu może handlować w niedzielę, pomimo zakazu handlu. Pomysłowe ominięcie przepisów rzecz jasna nie przypadło do gustu konkurencji. Na sytuację zareagował m.in. Społem, który napisał list do marszałek Elżbiety Witek. Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców Społem uważa, że zakaz handlu powinien być podtrzymany i uszczelniony, tak by nie dało się go obchodzić "pocztowymi sztuczkami". Poza Biedronką podobne rozwiązania zdecydowały się wprowadzić inne sieci, które uczyniły z supermarketów placówki pocztowe.

Poczta Polska wprowadziła możliwość odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronka. Rozwiązanie jest tylko częściowo nowe, ponieważ już od ponad dwóch lat klienci Poczty Polskiej mogli odbierać przesyłki z automatów paczkowych zlokalizowanych w sklepach Biedronka. To co się zmieniło dzięki współpracy Biedronki z Pocztą Polską, to możliwość otwierania sklepów jako placówki pocztowe także w niedzielę, w tym te niehandlowe. 

Chociaż oficjalnie wciąż obowiązuje zakaz handlu w niedzielę, to coraz więcej sklepów znajduje sposoby na obejście zakazów i sprzedaż przez cały tydzień. Biedronka w niedziele otwarta jest już w 240 punktach.

Współpraca z pocztą okazała się błogosławieństwem dla sklepów, które dzięki przekwalifikowaniu się na placówkę pocztową mogą legalnie świadczyć wszystkie usługi nawet w niedziele. Jak tłumaczą przedstawiciele Biedronki, firma nie będzie łamać obowiązujących przepisów. Nowa usługa będzie testowana w kilku lokalizacjach we współpracy z Pocztą Polską, która umożliwi odbiór przesyłek w dyskontach.

Na pomysłowość dyskontu szybko zareagowała konkurencja. Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców Społem napisał do marszałek Elżbiety Witek list, w którym sytuację określił jako skandal, w którym polski podmiot zawarł porozumienie o świadczenie usług pocztowych z graczem"który zdominował już polski handel i tym sposobem zmusza pracowników do pracy w niedziele. Kwestia ta dotyczy także innych podmiotów handlowych".

Rzecznik rządu, pytany w , czy tego typu umowa umożliwi tej sieci handlowej otwarcie swych sklepów w niedziele, omijając w ten sposób wprowadzony trzy lata temu zakaz handlu w te dni, odpowiedział, że nie zna szczegółów umowy. Jak dodał, "polski rząd stoi na tym samym stanowisku cały czas – będziemy prowadzić takie działania legislacyjne, aby ewentualne sposoby omijania tych przepisów likwidować".

Pojawił się także projekt uszczelniający zakaz.

- Projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele przewiduje, że w niehandlową niedzielę otwarte mogą być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów – powiedział poseł PiS Janusz Śniadek. Projekt trafił do Sejmu. -Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem byłoby uszczelnienie zakazu, jest już w Sejmie i czeka na nadanie numeru i podpis pani marszałek – powiedział poseł. Dodał, że może to nastąpić w każdej chwili.

Ocenił, że w tej chwili plagą i patologią jest powoływanie się przez niektóre podmioty na działalność pocztową, aby ominąć zakaz handlu w niedzielę. "W większości jest to fikcyjne" – zaznaczył.

Wyjaśnił, że złożony przez niego projekt zakłada, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem że ten rodzaj działalności będzie dla niego przeważający. Dodał, że Inspekcja Pracy będzie badała ten rejestr.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie w 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Subwencja finansowa
Sonda
Czy należy zaostrzyć przepisy o zakazie handlu w niedzielę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze