Dyskusji nad podwyżką śmieci nie było

i

Autor: Łukasz Grygiel W tym roku w Tarnowie na gospodarkę śmieciami może zabraknąć ponad 5 milionów złotych.

Koniec zbiorowej odpowiedzialności? Za ŚMIECI każdy będzie odpowiadał sam!

2021-03-03 13:25

Zdaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska nadszedł czas, aby położyć kres zbiorowej odpowiedzialności. Zapowiadany jest nie tylko powrót do podziału na trzy sekcje, ale również podwyżkę opłat dla wybranych grup, przede wszystkim dla lokali użytkowych. Jeśli plany ministerstwa wejdą w życie, będzie to kolejna rewolucja.

Na mocy obecnych zasad odbiorca śmieci ma prawo zgłosić nieprawidłową segregację do burmistrza lub wójta. Dysponują oni prawem do wszczęcia postępowania w sprawie wyznaczenia wyższej opłaty za śmieci. Reguły przewidują zwiększenie podstawowej stawki dwukrotnie lub czterokrotnie, co może odbić się na domowych budżetach mieszkańców bloków. O wysokości opłaty w przypadku niezgodnej z prawem miejscowym segregacji odpadów decyduje rada gminy.

Najbardziej problematyczny jest fakt, że ewentualna wyższa opłata jest wprowadzana w oparciu o odpowiedzialność zbiorową. Oznacza to, że zwiększona stawka obejmuje wszystkich bez wyjątku - zarówno mieszkańców uchylających się od segregowania odpadów, jak i obywateli, którzy wypełniają śmieciowe obowiązki prawidłowo. To właśnie aspekt dodatkowych wydatków finansowych ma skłaniać obywateli do angażowania się w segregowanie odpadów.

Podwyżki za śmieci. Co na to warszawiacy?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska postanowiło po raz kolejny pochylić się nad zasadami gospodarki odpadami. 29 grudnia 2020 r. resort skierował do konsultacji publicznych projekt kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zmiany koncentrują się min. na dwóch obszarach - warunkowości w kwestii składowania śmieci w oparciu o pięć frakcji oraz możliwości wprowadzenia na terenie gminy indywidualnego rozliczania mieszkańców z segregacji odpadów. Resort pracuje już nad kolejną, przełomową reformą - tym razem w kontekście opakowań wielorazowego użytku.

Ujemne stopy procentowe. Klienci muszą płacić za trzymanie oszczędności w bankach

Indywidualne rozliczanie mieszkańców będzie także wyzwaniem organizacyjnym. - Wszystkie deklaracje w sprawie odpadów trzeba obsługiwać zarówno w kontekście pobierania opłat, jak i monitorowania segregacji czy ewentualnej egzekucji. Zatem zamiast jednej deklaracji od wspólnoty mieszkaniowej do gmin będzie ich trafiało 50, 100, a może i więcej. Już tylko to spowoduje wzrost opłat wobec wzrostu kosztów obsługi administracyjnej systemu. Problemem może okazać się również techniczne oprzyrządowanie - powiedział w rozmowie z redakcją Biznes Info Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze