Konto firmowe się opłaca

2011-04-06 4:00

Rachunek firmowy to podstawowe narzędzie każdego przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą, czy jest właścicielem dużej spółki. Warto więc dobrze się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję o założeniu biznesowego konta w konkretnym banku.

W polskim prawie nie ma przepisu, który nakładałby na właściciela firmy obowiązek posiadania rachunku bankowego. Trzeba jednak pamiętać, że wiele rozliczeń może być dokonywanych wyłącznie za jego pośrednictwem. W ten sposób muszą być odprowadzane składki do ZUS-u i podatki do urzędu skarbowego. Firmowe konto jest też niezbędne przy rozliczeniach z innymi przedsiębiorcami oraz w sytuacji, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. euro. Obowiązkowo firmowy rachunek musimy mieć, jeśli jesteśmy płatnikami VAT.

Jakie dokumenty do konta

Rachunek firmowy możemy otworzyć dopiero po zarejestrowaniu własnej działalności. W banku musimy przedstawić wszystkie dokumenty, które potwierdzają, że prowadzimy własny biznes. Od formy prawnej firmy zależy także zestaw dokumentów, który należy przedłożyć przy zakładaniu rachunku. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zobowiązane są przedstawić wpis do ewidencji gospodarczej, zaświadczenia REGON i NIP, dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela firmy, np. paszport. Jeśli jest więcej osób upoważnionych do korzystania z rachunku firmowego, należy złożyć wzory podpisów wszystkich osób dysponujących kontem.

Przeczytaj koniecznie: Komornik znajdzie twoje konto w banku

Można przez Internet

Żeby otworzyć konto, nie musimy odwiedzać oddziału banku. Możemy wybrać bank, w którym większość spraw, w tym założenie rachunku firmowego, będziemy mogli załatwić telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu. Wygodnym sposobem jest złożenie wniosku przez Internet. Umowę o prowadzenie rachunku dostarcza nam firma kurierska. W obecności kuriera podpisujemy umowę, a jeden egzemplarz, wraz z innymi dokumentami wymaganymi do otwarcia rachunku, przekazujemy kurierowi, który przekazuje ją do banku. Możemy także podpisać umowę na odległość. Wówczas składamy wniosek o założenie konta, a następnie wysyłamy do banku kserokopie dokumentów potrzebnych do otwarcia rachunku wraz z oświadczeniem o ich zgodności z oryginałem. Po weryfikacji dokumentów przez bank otrzymujemy umowę o prowadzenie konta. Nasz rachunek będzie aktywowany (można będzie dokonywać wpłat, wypłat i innych operacji) dopiero po dostarczeniu do banku wszystkich wymaganych dokumentów oraz ich poprawnej weryfikacji.

Otwarcie za darmo

Otwarcie konta firmowego jest bezpłatne. Wiele banków nie pobiera opłat także za jego prowadzenie, choć czasami jest wymagane, by średnie miesięczne saldo na rachunku było w określonej wysokości. Jeśli chodzi o oprocentowanie tradycyjnych rachunków firmowych, to zwykle jest ono zerowe albo wynosi ułamek procentu. Można jednak znaleźć banki, które oferują nieco wyższe oprocentowanie. Pieniądze zgromadzone na firmowym rachunku elektronicznym są zwykle wyżej oprocentowane.

Konto szyte na miarę

Podstawowym kosztem związanym z prowadzeniem rachunku jest miesięczna opłata za korzystanie z konta. Trzeba dokładnie sprawdzić, jakie są ceny usług, z których w związku z prowadzeniem firmy będziemy korzystać najczęściej. Może się bowiem okazać, że stała miesięczna opłata jest niewielka, ale za to inne wydatki związane z obsługą konta pochłaniają już spore sumy.

Jarosław Sadowski z firmy Expander: policz wszystkie koszty

Aby podjąć dobrą decyzję o tym, w którym banku otworzyć rachunek firmowy, przede wszystkim należy się zastanowić, z jakich usług będziemy najczęściej korzystać. Jeśli korzystamy z konta w bardzo ograniczonym zakresie, to najważniejsza jest oczywiście opłata za prowadzenie rachunku. Ma ona o wiele mniejsze znaczenie w przypadku firm, które wykonują wiele płatności. W takim przypadku warto znaleźć takie konto, gdzie przelewy nie są obciążone opłatą. Nawet jeśli za jego prowadzanie trzeba będzie zapłacić kilka czy kilkanaście złotych miesięcznie, to w sumie może być ono tańsze od rachunku prowadzonego bezpłatnie. Podobnie, jeśli firma będzie korzystała z jakiegoś rodzaju produktów kredytowych, np. linii kredytowej. Wtedy warto przede wszystkim sprawdzić koszty kredytu. Różnice w oprocentowaniu i prowizjach kredytowych są bowiem znacznie większe niż w opłatach za konto. Najważniejsze jest więc spojrzenie na usługi bankowe w sposób całościowy, a nie tylko porównywanie podstawowej opłaty za konto.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze