Emerytury 2021

i

Autor: Shutterstock Emerytury 2021

Koronawirus: Czego najbardziej boją się Polacy

2020-11-09 12:37

Okazuje się, że boimy się o swoje zdrowie, ale jeszcze bardziej o finanse - wynika z badania przeprowadzanego dla platformy Kapitalni.org przez dom badawczy Maison&Partners. Najbardziej obawiamy się wysokiej inflacji, ale też boimy się o swoje zgromadzone oszczędności i możliwości utraty pracy.

Boimy się inflacji, zmniejszenia oszczędności i utraty pracy

Polacy bardziej obawiają się skutków finansowych pandemii niż samego koronawirusa. Ponad połowa z nas (57 proc.) boi się zakażenia COVID-19, ale jednocześnie aż 71 proc. spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji finansowej. To nie koniec obaw. Możliwy szybki wzrost inflacji, czyli podwyżki cen towarów i usług to zmartwienie ponad 40 proc. Polaków. Topniejące w czasie pandemii oszczędności przyprawiają o ból głowy prawie 1/3 ankietowanych. Co piąta osoba boi się także utraty pracy, a co 6 proc. respondentów ma obawy związane z trudnościami w uzyskaniu kredytu.

Polacy boją się koronawirusa. Izba przyjęć pęka w szwach

Skutki pandemii 

Obawy wydają się uzasadnione, bo jednocześnie ankietowani przyznają, że wydają obecnie więcej niż przed pandemią, zostało im zmniejszone wynagrodzenie (13 proc.) oraz musieli naruszyć swoje oszczędności (12 proc.). Ponadto 7 proc. respondentów w związku z koronawirusem straciło pracę

Poradnik eksperta jak przygotować się na kryzys podczas epidemii koronowirusa?

Przeczytaj także: Drożyzna przez koronawirusa! Wydatki na żywność mogą być coraz wyższe

– Polacy uważnie śledzą sytuację związaną z rozwojem pandemii. Co oczywiste, większość obawia się koronawirusa, jednak większe obawy budzą negatywne skutki ekonomiczne, jakie wywołuje ta sytuacja. Dodatkowo, 43 proc. badanych deklaruje, że doświadczyło już negatywnego skutku epidemii w kontekście swoich finansów. Duży wzrost zachorowań i rosnąca niepewność gospodarcza mogą oczywiście w niedalekiej przyszłości tę grupę powiększyć – mówi Agnieszka Szczepanik z platformy Kapitalni.org.

Zobacz też: Drożyzna atakuje sklepy. Ceny wyższe nawet o kilkadziesiąt złotych

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze