Bezrobocie

i

Autor: pixabay zdjecie ilustracyjne

Koronawirus w Polsce a kryzys: Komisja Europejska ostrzega przed bezrobociem

2020-11-06 16:00

Komisja Europejska przedstawiła jesienną prognozę gospodarczą. Chociaż jeszcze niedawno mówiło się o odzyskiwaniu równowagi, gwałtowny wzrost zachorowań na koronawirusa zwiększył niepewność. Ludzie znów boją się kryzysu i bezrobocia. Co nas czeka?

- Pandemia COVID-19 oznacza poważny wstrząs dla gospodarki światowej i unijnej, a jej skutki społeczne i ekonomiczne są bardzo dotkliwe. W pierwszej połowie roku działalność gospodarcza w Europie narażona była na poważny wstrząs; w trzecim kwartale nastąpiło pewne odbicie, wraz ze stopniowym znoszeniem środków ograniczających. Jednak ponowne nasilenie pandemii w ostatnich tygodniach powoduje zakłócenia - poinformowała Komisja Europejska.

Sytuacja epidemiologiczna oznacza, że przewidywania dotyczące wzrostu w okresie objętym prognozą są obarczone niezwykle wysokim stopniem niepewności i narażone na ryzyko.

W przyszłym roku KE spodziewa się wzrostu gospodarki strefy euro o 4,2 proc. Zanim do tego dojdzie, kraje euro czeka skurczenie się gospodarki o 7,8 proc. - Oznacza to, że zgodnie z oczekiwaniami w 2022 r. produkcja nie osiągnie poziomu sprzed pandemii – ani w strefie euro ani w UE - prognozuje KE.

ZOBACZ TEŻ: Kryzys i lockdown w Polsce. Kolejna branża w tarapatach apeluje do rządu o pomoc

100 miliardów. Morawiecki pokazuje jak walczy z kryzysem

- W 2021 r. bezrobocie będzie nadal rosło, ze względu na stopniowe wycofywanie przez państwa członkowskie środków wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych i wejście na rynek pracy nowych roczników. Powinno ono jednak ulec zmniejszeniu w 2022 r., wraz z dalszym ożywieniem gospodarczym - pisze KE.

W prognozie przewiduje się, że stopa bezrobocia w strefie euro wzrośnie z 7,5 proc. w 2019 r. do 8,3 proc. w 2020 r. i 9,4 proc. w 2021 r., a następnie spadnie do 8,9 proc. w 2022 r. Przewiduje się, że stopa bezrobocia w UE wzrośnie z 6,7 proc. w 2019 r. do 7,7 proc. w 2020 r. i 8,6 proc. w 2021 r., a następnie spadnie do 8,0 proc. w 2022 r.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze