Koronawirus w Polsce. Jak bezpiecznie zrobić zakupy w sklepie?

i

Autor: pixabay.com Koronawirus w Polsce. Jak bezpiecznie zrobić zakupy w sklepie?

Koronawirus w Polsce. Jak bezpiecznie zrobić zakupy w sklepie? Musisz przestrzegać te zasady!

2020-03-15 16:29

Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny opracowały zasady dla branży handlowej, które powinny być zachowane w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Lista zaleceń dotyczy głównie do klientów, którzy w ostatnich dniach robili olbrzymie zakupy.

Większość supermarketów i mniejszych sklepów w Polsce wprowadziła dodatkowe zasady m.in. zwiększono dezynfekcję wózków i kas, dodatkowo klienci mieli możliwość skorzystania ze środków dezynfekujących. Jednak Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny chcąc iść o krok dalej opublikowali zasady, które są skierowane do przedstawicieli branży handlowej oraz klientów.

W komunikacie Ministerstwa Rozwoju czytamy, iż w placówkach handlowych należy:

 • Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
 • Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych.
 • Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów handlowych wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
 • Upewnić się, że osoby przebywające w obiektach handlowych mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
 • Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
 • Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.
 • Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.
 • Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
 • Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
 • Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty spożywcze.
 • Zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne: wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.

Dodatkowo Ministerstwo Rozwoju informuje, że maseczki ochronne powinny nosić jedynie osoby chore, osoby, które opiekują się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Koronawirus: Czy sklepy zostaną zamknięte?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze