koronawirus na weselu

i

Autor: Pixabay/geralt

Koronawirus w Polsce: Polacy nie boją się już pandemii

2020-07-23 14:02

Poluzowanie obostrzeń i odmrożenie gospodarki większość Polaków odebrało jako zakończenie pandemii koronawirusa. Taki wniosek można wyciągnąć obserwując dane o wakacyjnych wyjazdach. Opracowany przez Deloitte indeks niepokoju konsumentów spada, a 47 proc. rodzimych turystów na wakacje jedzie pociągiem - to największy odsetek spośród 18 badanych państw.

Indeks niepokoju Deloitte wyraźnie pokazuje jak w wakacje spadły obawy związane z Covid-19. Badanie firmy doradczej to różnica netto między osobami, które zgodziły się ze zdaniem „Jestem bardziej zaniepokojony niż tydzień temu” oraz tymi, które zaprzeczyły temu stwierdzeniu. Koronawirus w Polsce. Potężny wzrost liczby zakażeń 24 lipca 2020. 

Badanie przeprowadzane jest co dwa tygodnie wśród respondentów z 18 krajów. Jak wygląda sytuacja nad Wisłą? Liczba polskich konsumentów, którzy nie odczuwają zaniepokojenia wzrosła z 35,4 proc. do 37,5 proc. a z 30,2 proc. do 26,9 proc. spadła liczba osób, które odczuwają większe obawy niż przed tygodniem. Indeks niepokoju dla Polski osiągnął zatem poziom -11 proc.

– To duży skok, tym bardziej, że od miesiąca, a więc przez dwie poprzednie edycje badania, indeks utrzymywał się na poziomie -5 proc. Jeszcze pod koniec czerwca byliśmy na dziesiątym miejscu wśród wszystkich badanych krajów i na szóstym w Europie. Teraz mniejszy poziom lęku mają tylko Niemcy, Holendrzy i Belgowie – mówi Michał Pieprzny, Lider branży Consumer w Polsce, Partner Deloitte.

ZOBACZ TEŻ: Polscy twórcy gier nie boją się koronawirusa. W tej branży ostatnie wydarzenia to złoty okres

Znikają kolejne obostrzenia związane z koronawirusem

Deloitte zwraca uwagę, że nastroje Polaków dobrze obrazują wakacyjne plany. W ciągu dwóch tygodni do 47 proc. wzrosła liczba osób, które w podróż pojadą pociągiem. To największy skok spośród 18 badanych państw. Za Polską plasują się Indie (45 proc.) oraz Chiny (39 proc.). Dla porównania, w ten sposób na wakacje pojechać chce tylko jedna czwarta Niemców i zaledwie 7 proc. Kanadyjczyków. Wzrosło też zaufanie do hoteli. Obaw przed noclegiem w takim miejscu nie ma jedna trzecia z nas (wzrost o 3 pp. z 31 proc.).

– Znacznie większy jest odsetek osób, które planują w ciągu najbliższych trzech miesięcy zatrzymać się w hotelu. Taki zamiar ma aż 40 proc. naszych respondentów i aż 57 proc. badanych do 34 roku życia. Trzeba też zauważyć, że jednak najczęściej w planach mamy prywatne zakwaterowanie na wakacjach. Taką formę wybrało aż 43 proc. naszych respondentów – mówi Natalia Załęcka, CMO Advisory Leader, Deloitte.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze