Kościół

i

Autor: pixabay.com/Canva Msza za zmarłego. Nie co łaska!

Podatki

Kościelne biznesy nie płacą podatku! A to nie wszystko

2024-08-27 8:38

Parafia lub zakon może dodatkowo mieć działalność gospodarczą, która daje dochody. W tej kwestii kościelne osoby prawne są uprzywilejowane wobec reszty przedsiębiorców od strony podatkowej, również celnej.

Przywileje podatkowe i celne kościelnych osób prawnych

Zgodnie z art. 55 Ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej:

Majątek i przychody kościelnych osób prawnych podlegają ogólnym przepisom podatkowym z wyjątkami (…) Dochody z działalności gospodarczej kościelnych osób prawnych (…) są zwolnione od opodatkowania w części, w jakiej zostały przeznaczone w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na cele kultowe, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty katechetyczne, konserwację zabytków oraz na inwestycje sakralne

Zgodnie z art. 56 tej samej ustawy:

„Zwalnia się z należności celnych przywozowych towary przeznaczone na cele charytatywno-opiekuńcze i oświatowo-wychowawcze oraz towary o charakterze kulturalnym przeznaczone na cele kultu, przywożone dla kościelnych osób prawnych (..)”

Powyższe przepisy określają przywileje dla kościelnych osób prawnych zarówno od strony podatkowej, jak i celnej. Kolejny przepis ustanawia dalsze przywileje. Zgodnie z art. 57 wspomnianej ustawy:

„Kościelne osoby prawne mają prawo do zbierania ofiar na cele religijne, kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, naukową, oświatową i wychowawczą oraz utrzymanie duchownych i członków zakonów”.

Czym jest Fundusz kościelny?

Fundusz Kościelny został powołany na mocy art. 8 ustawy o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego jako forma rekompensaty dla kościołów za przejęte przez Państwo nieruchomości ziemskie.

Fundusz Kościelny stanowi wyodrębnioną pozycję w części budżetu, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych – obecnie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze