Zbiórka pieniędzy

i

Autor: EAST NEWS Zbiórka pieniędzy

Drożyzna a Kościół

Kościół nakłada podatek! Abp Jędraszewski przywraca dziesięcinę. Kto ją zapłaci?

2022-09-22 13:58

Problemy finansowe, ma je także kościół, a inflacja i drożyzna nie daje wytchnienia księżom. Abp. Marek Jędraszewski znalazł na to rozwiązanie. Wydał dekret, w którym nakazuje parafiom oddawać kurii dziesiątą część z przychodów od prowadzonej działalności.

Archidiecezja Krakowska nakłada wewnętrzny podatek

Pandemia przyczyniła się do tego, że wiernych w kościele zaczęło ubywać, a przez to także parafialnego budżetu. Obecnie duchowni borykają się także z kryzysem energetycznym i drożyzną. Nie wystarcza im pieniędzy na podstawowe rachunki. Abp. Jędraszewski znalazł na to rozwiązanie. Wydał dekret zobowiązujący do oddawania na rzecz kurii dziesiątej części przychodów. “Celem podatku jest pokrycie potrzeb diecezjalnych, m.in. wynikających z zasad sprawiedliwości oraz solidarności potrzeby wspierania wspólnot parafialnych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w ich misji sprawowania kultu, działalności charytatywno- opiekuńczej, konserwacji zabytków czy prowadzenia inwestycji sakralnych i remontów” - czytamy w dekrecie. 

Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk

Co zmieni podatek nałożony przez Kościół?

Niewykluczone, że podatek dotknie także parafian. W jaki sposób? Możliwe jest, że kościoły zdecydują się podnieść stawki za udzielane sakramenty np. za ślub. Nowy podatek ma zostać wprowadzony już w październiku 2022 r.

Sonda
Kościoły i parafie powinny płacić za gaz jak firmy?
Listen to "ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Sojusz z polityką niszczy Kościół [Express Biedrzyckiej - Podcast Super Expressu]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze