pedofilia, znęcanie się na dziećmi, dziecko

i

Autor: Shutterstock znęcanie się na dziećmi

Kościół zapłaci ofiar molestowania przez duchownych?

2019-09-16 10:11

Niedługo może powstać specjalny fundusz dla osób, które padły ofiarą księży-pedofilów. Projekt, który przygotowuje Episkopat, może ruszyć już za kilka miesięcy.

Biskupi diecezjalni wyrazili zgodę na uruchomienie przez Kościół funduszu wypłacającego pomoc dla ofiar molestowania przez księży - podała "Rzeczpospolita". Poza wsparciem finansowym, ofiary gwałtów będą mogły liczyć na wsparcie prawników, terapie psychologiczną oraz program edukacyjno-stypendialny.

Niewykluczone, że w Polsce powstanie kilka poradni psychologiczno-prawnych, skierowanych dla osób, które padły ofiarą molestowania w kościele. Zagwarantowana ma być także pomoc duszpasterska. Kolejny pomysł to włączenie do funduszu telefonu zaufania "Zranienie w Kościele". Ten już działa od kilku miesięcy, jako wolontariat. Dziesięć psychoterapeutek i piątka asystentów pracuje w każdy wtorek od godz. 19 do 22.

Od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku 382 duchownych wykorzystało dzieci do seksu - poinformowała w marcu Konferencja Episkopatu Polski. Z przedstawionych danych wynika, że było 625 ofiar wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Dane opracował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka.

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze