Raport OECD potwierdza stabilizację na rynku pracy
Najnowszy raport OECD na temat kwietniowych wskaźników potwierdza tezy o stabilizacji rynku pracy. Średnio bezrobocie utrzymało się trzeci miesiąc z rzędu na poziomie 4,8 proc. W skali całej organizacji liczba bezrobotnych spadła do 33 milionów – blisko rekordowo niskiego poziomu osiągniętego w lipcu 2022 roku. Miesięczna stopa bezrobocia w kwietniu 2023 r. pozostała niezmieniona w 10 krajach OECD, spadła w 14 i wzrosła w dziewięciu.
Jak ustalono, strefa bezrobocia nieznacznie spadła w strefie euro. Tu także osiągnęła rekordowo niski wynik (6,5 proc). Wskaźnik spadł we wszystkich krajach strefy euro oprócz Austrii, Estonii, Finlandii i Grecji. Poza strefą euro stopa bezrobocia spadła w Izraelu, Japonii, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych, a wzrosła w Australii, Kolumbii i Meksyku.
Polska na czele państw z najniższym bezrobociem
Jak wynika z danych zawartych w raporcie OECD, Polska razem z Czechami jest na trzecim miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik bezrobocia. Bezrobocie w Polsce w kwietniu 2023 r. wyniosło 2,7 proc. (spadek z poziomu 2,8 proc. w marcu 2023). Lepiej radzą sobie tylko Japonia i Korea. W tych państwach bezrobocie w kwietniu wyniosło 2,6 proc.