RPO rozwiewa wątpliwości kredytobiorców

i

Autor: East News

RPO ostrzega

Kredytobiorcy nie pozwą banków jak frankowicze? "Nie liczcie na powtórkę"

2025-04-02 13:15

Biorąc kredyty w złotówkach próbowali podobnie jak frankowicze - pozywać banki. Problemem był wskaźnik WIBOR, który zdaniem części kredytobiorców jest "nielegalny". Jak jednak wyjaśnia Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek kredytobiorcy złotowi raczej nie powinni liczyć na realizacje "scenariusza frankowego" i masowego anulowania umów kredytowych.

WIBORowcy nie będą jak frankowicze? RPO rozwiewa wątpliwości

Kredyty oparte o WIBOR budzą coraz większe emocje, a część kredytobiorców upatruje w nich szansę na pozwanie banków, podobnie jak w przypadku kredytów frankowych. Jednak Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek, studzi te nadzieje. W wywiadzie dla money.pl jasno stwierdza, że sytuacja kredytów WIBOR-owych jest odmienna od tej, z którą mieliśmy do czynienia w przypadku kredytów frankowych.

- Nie powiem, żeby do rzecznika ten problem trafiał często, ale mówi się o tym w przestrzeni publicznej. Natomiast uważam, że to nie jest ten sam problem. Nie da się tych zastrzeżeń, jakie były formułowane wobec umów kredytów we frankach, w prosty sposób odnieść do umów opartych na WIBORze - podkreśla prof. Wiącek.

Rzecznik Praw Obywatelskich idzie o krok dalej, ostrzegając przed tworzeniem złudzeń wśród kredytobiorców przez kancelarie, które oferują sprawę unieważnienia umowy kredytu WIBOR. "Tworzenie wśród kredytobiorców złudzenia, że linię orzeczniczą TSUE w sprawie franków da się przełożyć na kredyty WIBORowe, jest bezzasadne" - mówi w wywiadzie dla money.pl.

Jest jednak nadzieja dla kredytobiorców? Jeden wyrok daje im szansę

Jeszcze w październiku 2024 roku Związek Banków Polskich informował, że na koniec maja toczyło się 1111 spraw o WIBOR. Jednak w większości przypadków sądy odrzucały argumenty kredytobiorców, których reprezentujące kancelarie podważały legalność wskaźnika WIBOR.

Tymczasem w grudniu 2024 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach uznał za niewiążącą umowę kredytu w złotówkach bazującego na wskaźniku WIBOR. Jak wskazywano, w trakcie przesłuchania pracownik banku będący świadkiem w procesie nie był w stanie przedstawić zasad wyznaczania wskaźnika. W efekcie Sąd uznał, że bank nie dochował obowiązków informacyjnych. Wyrok jest nieprawomocny, a bank zapowiada odwołanie.

Super Biznes SE Google News
Pieniądze to nie wszystko Tadeusz Białek
WIELKI QUIZ. Waloryzacja, inflacja, monopol. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!
Pytanie 1 z 15
Co to jest PKB?
QUIZ PRL. Waloryzacja, inflacja, deflacja. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze