Coraz więcej spraw o kredyty w euro
„Spraw kredytów waloryzowanych kursem euro jest w sądach coraz więcej, aktualnie niemal połowa naszych nowych klientów to osoby posiadające kredyt w euro. Myślę, że skoro przestrzeń publiczną zdominowały terminy takie jak frankowicze i sprawy frankowe, osoby posiadające kredyty waloryzowane innym kursem niż CHF nie miały świadomości, że ich umowa również zawiera wady prawne” - uważa Bartosz Czupajło, adwokat, partner zarządzający Kancelarią Adwokacką Czupajło Ciskowski & Partnerzy, cytowany przez portal Prawo.pl i PAP.
Prawo.pl podkreśla, że pełnomocnicy kredytobiorców zgodnie podkreślają, że od strony prawnej sytuacja kredytobiorców kredytów powiązanych z walutą euro (i każdą inną walutą obcą) nie różni się w żaden sposób od sytuacji frankowiczów. „Umowy kredytów powiązanych z EUR zawierają takie same wady prawne jak kredyty CHF, polegające na obarczeniu kredytobiorców nieograniczonym ryzykiem walutowym oraz przyznające bankom prawo do określenia zadłużenia klienta w walucie obcej na podstawie jednostronnej decyzji banku, po wewnętrznym kursie stosowanym przez bank” - wskazuje Kacper Sampławski, radca prawny z KS Legal Kancelaria Prawna Kacper Sampławski, cytowany przez Prawo.pl.
Banki bagatelizowały ryzyko walutowe
Michał Kaczmarski, adwokat z kancelarii Kaczmarski Żurowski Adwokaci na łamach Prawo.pl zwraca uwagę na to, że pracownicy banków bezpodstawnie bagatelizowali ryzyko walutowe, przekonując potencjalnych klientów o przewidywalności i stabilności kursu euro.
„Co więcej, nierzadko pracownicy banków przekonywali, że Polska w nieodległym czasie przyjmie walutę euro, a więc ryzyko walutowe po stronie kredytobiorcy całkowicie zniknie. Co jednak najistotniejsze, podobnie jak w przypadku kredytów frankowych, banki nie przedstawiały kredytobiorcom symulacji, które obrazowałyby pełne skutki ekonomiczne istotnej deprecjacji waluty krajowej względem waluty obcej” - powiedział portalowi Prawo.pl Kaczmarski.
Reprezentujący banki Wojciech Wandzel, adwokat, lider Praktyki Banking & Finance w KKG Legal wskazuje jednak, że zawsze decydować będzie tu treść konkretnej umowy - to, jakie postanowienia dana umowa kredytu zawierała - informuje portal Prawo.pl - i dodaje, że jego zdaniem najbezpieczniejszą, a zarazem najszybszą metodą rozstrzygnięcia sprawy kredytu walutowego pozostaje zawarcie ugody z bankiem.
