Wielka Brytania

Król Karol III na nowych banknotach. Ładniejsze niż z Elżbietą II?

2022-12-20 13:06

Bank Anglii zaprezentował banknoty z wizerunkiem nowego brytyjskiego monarchy - Króla Karola III. Jego podobizna będzie zdobiła pieniądze o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów. Jak donosi BBC banknoty wejdą do obiegu w połowie 2024 roku.

Nowe banknoty z wizerunkiem Karola III

Jak przytacza portal money.pl w obiegu znajduje się obecnie około 4,5 mld pojedynczych banknotów Bank Anglii o wartości około 80 mld funtów, na awersie których widnieje wizerunek zmarłej monarchini Elżbiety II.

Na awersie nowych banknotów pojawią się dwa portrety Karola III - na froncie oraz w przezroczystym okienku zabezpieczającym. Bank Anglii poinformował, że będą to jedyne zmiany - rewersy banknotów zostaną zachowane. 

Wedle życzenia brytyjskiego Dworu Królewskiego nowe banknoty z wizerunkiem Karola III będą drukowane wyłącznie w celu zastąpienia zużytych środków płatniczych lub zaspokojenia zwiększonego popytu - informuje money.pl. Powodem takiej decyzji jest minimalizacja wpływu na finanse oraz środowisko.

W tym samym czasie urzędy pocztowe wprowadzają do obiegu nowe monety o nominale 50 pensów z wizerunkiem nowego monarchy. Bank Anglii podkreśla, że pieniądze z wizerunkiem Elżbiety II nadal są traktowane jako oficjalny środek płatniczy.

Zmiany po śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II

Wymiana środków płatniczych to jedna z kilku zmian z którymi mierzą się Brytyjczycy po śmierci królowej Elżbiety II. Kolejne zmiany dotyczą m.in.  hymnu narodowego Wielkiej Brytanii, a także flagi, sztandarów oraz znaczków pocztowych. Zmienią się także królewskie gwarancje, czyli korzystanie z herbu królowej - informuje portal money.pl.

Sonda
Czy interesujesz się brytyjską rodziną królewską?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Najnowsze