Znamy stawki za abonament RTV w 2022 roku. KRRiT podjęła decyzję

2021-06-09 9:38
Abonament RTV
Autor: Pixabay.com KRRiT podjęła decyzję. Znamy stawki za abonament RTV w 2022 roku

Abonament RTV jest opłatą obowiązkową dla każdej osoby w kraju, która zarejestrowała odbiornik radiowy lub telewizyjny. W 2021 roku nastąpiła podwyżka stawek za abonament, teraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podała do informacji publicznej jakich stawek możemy spodziewać się w przyszłym roku. Czy w 2022 roku abonament RTV także wzrośnie?

KRRiT podało jak wysoki abonament RTV będzie trzeba zapłacić w 2022 roku

W tym roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o pierwszej od czterech lat podwyżce stawki za abonament RTV. Jaka sytuacja będzie miała miejsce w przyszłym roku? Czy kolejny raz będziemy świadkami podwyżki? Jak się okazuje KRRiT postanowiło jedynie utrzymać poziom stawek za abonament z 2021 roku. Tak więc miesięczny abonament RTV za radio będzie wynosił nadal 7,50 zł, a za telewizor, bądź pakiet radio i telewizor, 24,50 zł. Stawki za opłacenie abonamentu za dłuższy okres z góry także pozostały na tym samym poziomie. Za radio trzeba będzie zapłacić 14,60 zł za dwa miesiące, 21,60 zł za trzy miesiące, 42,80 zł za pół roku oraz 81 zł za cały rak. Z kolei za pakiet telewizor plus radio trzeba będzie zapłacić 47,50 zł za dwa miesiące, 70,60 zł za trzy miesiące, 139,70 zł za sześć miesięcy, a także 264,60 zł za rok. Kara za nieopłacenie abonamentu RTV również nie ulegnie zmianie. Wynosi ona obecnie wysokość trzydziestokrotności miesięcznego abonamentu, czyli 735 zł.

Kto musi płacić abonament RTV?

Obowiązkiem niemal każdego obywatela Polski jest zarejestrowanie odbiornika telewizyjnego, bądź radiowego w terminie do 14 dni od jego zakupu. Można to uczynić na poczcie lub wypełniając specjalny formularz na stronie internetowej poczty polskiej. Są jednak osoby, które nie muszą płacić abonamentu RTV. Kro jest zwolniony z tego obowiązku? 

Abonamentu RTV nie muszą płacić seniorzy, którzy skończyli 75 rok życia, osoby posiadające I grupę inwalidzką, Kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi, bezrobotni, pobierający świadczenia przedemerytalne, osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, pobierający renty socjalne, bądź świadczenia pielęgnacyjne, niesłyszący i niewidomi, a także każdy po 60 roku życia z prawem do emerytury, która nie może jednak wynosić więcej niż 50 proc. wysokości średniego wynagrodzenia w kraju. 

Super Raport 08.06 (Goście: Marek Sawicki - PSL-Koalicja Polska, prof. Antoni Dudek - politolog, historyk), Sedno Sprawy: Wojciech Andrusiewicz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE