Niedziele handlowe i niehandlowe

i

Autor: Pixabay Niedziele handlowe i niehandlowe

Kryzys w centrach i galeriach handlowych. Jakie mają rozwiązania dla najemców?

2020-04-08 14:13

Właściciele ponad 300 centrów handlowych szukają sposobu na porozumienie z najemcami. Wszystko przez zapaść w jaką branża znalazła się po zamknięciu większości sklepów przez epidemię koronawirusa.

GRUPA 305 to porozumienie właścicieli 305 centrów i obiektów handlowych, a więc rynku, który po ogłoszeniu stanu epidemii tak naprawdę przestał istnieć. Podczas gdy sklepy są zamknięte, najemcom coraz trudniej spłacać zobowiązania wobec wynajmujących. Branżę objął impas. Jak zwracają uwagę przedstawiciele grupy, właściciele i zarządcy dużych centrów handlowych nie zostali objęci programem osłonowym w ramach uchwalonej Tarczy Antykryzysowej.

- Jako właściciele i zarządzający centrami handlowymi znaleźliśmy się w głębokim kryzysie, ale ponad dwie dekady dobrej współpracy z naszymi partnerami po stronie najemców – sprawia, że dobrze czujemy problemy, z którymi obecnie mierzy się wielu z nich. Wierzymy, że obie strony mają zarówno wystarczający poziom doświadczenia biznesowego, jak i empatii, aby znaleźć porozumienie bez pośredników – powiedział Rafał Sonik, Prezes Zarządu Gemini Holding, jeden z twórców GRUPY 305

Grupa 305 proponuje rozpoczęcie dialogu z najemcami. Mów i się ulgach dla najemców uzależnionych od skali pomocy, jaką właściciele otrzymaliby od rządu.

ZOBACZ TEŻ: Allegro pomaga seniorom robić zakupy przez Internet

Grupa proponuje następujące rozwiązania:

  • Najemcy, którzy uzyskają obrót miesięczny mniejszy niż 70% średniego miesięcznego obrotu z 2019 roku, otrzymają rabaty w czynszu adekwatne do lokalizacji i sytuacji najemcy oraz zakresu wsparcia/pomocy ze strony rządu w okresie od 6 do 12 miesięcy od daty zniesienia ograniczeń, pod warunkiem przedłużenia umów najmu o okres odpowiadający co najmniej okresowi korzystania z ulg w czynszu.
  • Najemcy, którzy uzyskają obrót miesięczny nie mniejszy niż 70% średniego miesięcznego obrotu z 2019 roku, zapłacą czynsz i opłaty eksploatacyjne zgodnie z umową najmu.

Do rządu wynajmujący zwracają się z apelem o działania osłonowe:

  • Przywrócenie na stałe niedziel handlowych.
  • Rezygnacja na stałe z podatku galeryjnego i podatku od sprzedaży detalicznej.
  • Umorzenie podatku od nieruchomości i opłat za wieczyste użytkowanie do końca 2020 roku (refundacja dla samorządów z rządowych funduszy pomocowych).
  • Wprowadzenie na okres do końca 2020 roku kasowej metody rozliczania VAT i CIT.
  • Wprowadzenie mechanizmu bezproblemowego odraczania przez banki rat kapitałowych do końca 2020 roku, z możliwością przedłużenia na 2021 rok.
  • Wprowadzenie mechanizmu finansowania przez państwo w okresie do końca 2020 roku rat odsetkowych od kredytów udzielonych przez banki w Polsce na inwestycje w centra handlowe w Polsce.
  • Pomoc Polskiego Funduszu Rozwoju w formie nieoprocentowanych pożyczek, obejmowania obligacji lub zastosowania innych instrumentów finansowych, zwiększających płynność u przedsiębiorców.
  • Pokrywanie przez państwo 80% kosztów wynagrodzeń u najemców i wynajmujących do końca 2020 roku.
  • Umorzenie składek ZUS w okresie epidemii u najemców i wynajmujących bez względu na wielkość firmy.
Uwaga, Opole! Policja pilnuje dyscypliny kwarantanny z powietrza!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze