Mateusz Morawiecki

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Kryzys w Polsce. Lockdown to ponad miliard zł strat dziennie! Dramatyczne dane

2021-03-19 7:51

Wielki kryzys w Polsce trwa. Ze względu na gigantyczny wzrost zakażeń na koroonawirusa rząd od jutra ponownie zamyka gospodarkę. Lockdown ma potrwać do 9 kwietnia. Zamykanie gospodarki kosztuje dziennie ok. 1,3 mld zł – wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej". Te dane to efekt przeliczenia strat PKB w 2020 r. z uwzględnieniem inflacji.

Kolejny lockdown, to kolejne gigantyczne straty dla polskiej gospodarki. Nowe obostrzenia, które wejdą w życie od soboty i mają potrwać do 9 kwietnia, kosztować mogą naszą gospodarkę nawet 1,3 mld złotych strat dziennie - wylicza "Rzeczpospolita". "Ponieważ mieliśmy przez rok 111 dni całkowitego lub częściowego zamknięcia, dzienny poziom strat, nawet przybliżony, pokazuje ogromną skalę zjawiska" - ocenia "Rzeczpospolita". Zwraca uwagę, że na zamykaniu gospodarki tracą zarówno handel, hotele, gastronomia, usługi, jak i salony fitness zamknięte od wielu miesięcy.

"Dotychczasowe 15 tygodni lockdownów spowodowało straty w obrotach sklepów i usług przekraczające 33 mld zł" – mówi Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

"Rz" wskazuje, że wygranych w takiej sytuacji nie ma zbyt wielu. Poza producentami materiałów higienicznych i dezynfekujących zyskali sprzedawcy internetowi. Ich przychody urosły o ponad 30 proc., do 100 mld zł w ub.r.

ZOBACZ: Obostrzenia w Polsce będą jeszcze SUROWSZE? Minister zdrowia rozwiewa wątpliwości

Sonda
Czy Twoim zdaniem rząd podjął dobrą decyzję o wprowadzeniu lockdownu?
Najnowsze