We Francji brakuje musztardy
Jak donosi BBC niedobór musztardy we Francji spowodowany jest brakiem nasion gorczycy na skutek splotu trzech czynników. Ciężka susza w Kanadzie, słabe zbiory we Francji i wojna na Ukrainie doprowadziły do ograniczenia dostaw nasion gorczycy dostępnych dla producentów. W rezultacie cena musztardy we Francji wzrosła o 10%, a niektóre sklepy mają problem z uzupełnieniem półek w słoiki.
Może problem wydaje się błachy. Jednak trudno sobie wyobrazić wiele potraw kuchni francuskiej bez musztardy. Począwszy od klasycznego winegretu, skończywszy na króliku w musztardzie, popularna przyprawa z nasion gorczycy roztartych z octem to podstawa.
Tradycyjnie Francja produkuje spore ilości nasion gorczycy. Jednak to Kanada, Ukraina i Rosja są potentatami w uprawie licznych odmian gorczycy na nasiona wykorzystywane w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Przyczyny niskich plonów gorczycy
Kryzys na rynku nasion gorczycy zaczął się już jakiś czas temu. Przez trzy lata z rzędu zbiory nasion we Francji były bardzo małe i nie starczały na potrzeby przemysłu przetwórczego. Powodem niskich plonów były wyjątkowo mokre zimy i suche lata. Braki uzupełniano importem z Kanady i Ukrainy. Niestety w zeszłym roku Kanada została dotknięta suszą, która spowodowała ogromny spadek plonów na rolniczym zachodzie kraju. W tym roku ze względu na zbrojną inwazję Rosji na Ukrainę rekompensowanie braków jest praktycznie niemożliwe.
Wojna zakłóciła globalne łańcuchy dostaw wielu produktów rolnych. Ataki Rosji na ukraińskie porty Morza Czarnego i ich blokada oraz zachodnie sankcje na Moskwę doprowadziły do poważnego ograniczenia ilości żywności eksportowanej przez oba kraje do reszty świata.
Pisaliśmy już o tym problemie zaraz po agresji Rosji na Ukrainę: Efekt wojny na Ukrainie. Żywność bardzo zdrożeje
Kryzys żywnościowy nadciąga
Luc Vondermaeson, który jest dyrektorem zarządzającym firmy La Reine de Dijon, trzeciego co do wielkości producenta musztardy we Francji, powiedział BBC, że obecnie produkcja popularnej przyprawy spadła o 20-25%. Zapasy nasion są na wyczerpaniu, a ich uzupełnienie jest praktycznie niemożliwe. „Rynek jest całkowicie pusty. Tegoroczne zbiory już są zakontraktowane i mamy trudności z zakupem nasion gorczycy”.
W Polsce musztardowego kryzysu jeszcze nie widać. Jednak wielu producentów wycofało z rynku musztardę "rosyjską" lub zmieniło jej nazwę na "ostrą".
Czytaj także: Przepis, jak własnoręcznie zrobić domową musztardę
Dodajmy, że nie tylko Francja ma problem z zapasami żywności. W USA brakuje ostrych papryczek do produkcji sosu sriracha oraz nasion kukurydzy na popcorn. W Niemczech może zabraknąć piwa, bo brakuje butelek produkowanych w Ukrainie. W całej Europie brakuje produktów z celulozy, kartonu na opakowania i wszelkiego rodzaju papierów. W maju w Wielkiej Brytanii ze względu na przerwanie dostaw oleju słonecznikowego z Ukrainy supermarkety wprowadziły reglamentację sprzedaży tego produktu.
W maju Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegała, że inwazja Rosji na Ukrainę może spowodować globalny kryzys żywnościowy trwający latami. Konflikt odciął dostawy z ukraińskich portów, które niegdyś eksportowały ogromne ilości oleju spożywczego oraz zbóż, takich jak kukurydza i pszenica oraz jak się okazuje także nasion gorczycy. Zmniejszyło to globalną podaż i spowodowało gwałtowny wzrost cen żywności z alternatywnych źródeł. Według ONZ światowe ceny żywności są o prawie 30% wyższe niż w tym samym czasie ubiegłego roku.
Co będzie dalej? Wkrótce przekonamy się na własnej skórze.