Kto otrzyma pieniądze na wyprawkę

i

Autor: Getty images

Kto otrzyma pieniądze na wyprawkę?

2020-08-19 10:00

Eksperci z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w trakcie dwugodzinnego dyżuru odpowiadali na pytania czytelników „Super Expressu” dotyczące szczegółów programu „Dobry Start”. Publikujemy odpowiedzi na najciekawsze z nich.

Chcę złożyć wniosek o świadczenie dobry start drogą papierową. Gdzie mogę znaleźć wniosek o świadczenie?

– Wzór wniosku o świadczenie dobry start jest dostępny na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Moja córka skończyła w tym roku liceum. Ma 19 lat. Od października będzie studiowała. Czy mogę otrzymać na nią świadczenie dobry start?

– Nie. Program „Dobry start” nie obejmuje studentów. Świadczenie dobry start można otrzymać wyłącznie na dzieci uczące się w szkole, a nie w szkole wyższej.

Moje dziecko jest uczniem szkoły policealnej na kierunku technik masażysta. Czy świadczenie dobry start przysługuje również uczniom takich szkół?

– Tak. Od 2019 roku świadczenie dobry start przysługuje także na uczniów rozpoczynających rok szkolny w szkołach policealnych i szkołach dla dorosłych.

Czy otrzymam świadczenie z programu „Dobry start” w wysokości 300 zł na syna, który w tym roku będzie chodził do zerówki?

– Nie. Świadczenie z programu „Dobry Start” nie przysługuje na dzieci realizujące przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole. Program obejmuje wyłącznie dzieci uczące się w szkole

Złożyłam wniosek o dobry start w lipcu br. za pośrednictwem banku. Kiedy otrzymam pieniądze?

– Jeśli wniosek został złożony w lipcu lub sierpniu, wypłata świadczenia dobry start nastąpi nie później niż do 30 września. W przypadku wniosków składanych w kolejnych miesiącach (tj. wrześniu, październiku lub listopadzie) gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Moje dziecko ukończyło 20 lat w kwietniu br. 1 września rozpocznie naukę w ostatniej klasie technikum. Czy otrzymam na nie świadczenie dobry start?

– Tak. Świadczenie dobry start przysługuje także w przypadku ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia.

Złożyłam wniosek o świadczenie dobry start za pośrednictwem portalu Emp@tia tego samego dnia co moja koleżanka, czyli 4 lipca br. Ona otrzymała już pieniądze a ja nie. Nie mam też żadnej odpowiedzi. Do kogo powinnam się zwrócić w tej sprawie?

– Wnioski o świadczenie dobry start składane zarówno drogą papierową, jak i elektroniczną (online przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS) są przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które obsługują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Może to być np. urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inna jednostka organizacyjna (np. centrum świadczeń) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. W związku z powyższym, w celu uzyskania informacji na temat etapu rozpatrywania złożonego wniosku o świadczenie dobry start należy się zwrócić do wyżej wymienionych instytucji, do których został złożony wniosek.

Do kiedy można składać wnioski o świadczenie dobry start?

– Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia dobry start są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku do dnia 30 listopada danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną - od dnia 1 lipca danego roku do dnia 30 listopada danego roku. Wnioski złożone po 30 listopada danego roku pozostawia się bez rozpatrzenia.

Moje dziecko ma odroczony obowiązek szkolny i kolejny rok będzie uczęszczało do przedszkola. Czy otrzymam świadczenie dobry start?

– Nie. Świadczenie dobry start przysługuje wyłącznie na dzieci uczące się w szkole, która oznacza szkołę podstawową, szkołę ponadpodstawową, klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. Świadczenie nie przysługuje na dzieci realizujące przygotowanie przedszkolne zarówno w przedszkolu, jak i w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole.

Moja córka skończyła szkołę podstawową. We wniosku trzeba wskazać szkołę, w której będzie się uczyć. Ma już wyniki rekrutacji do liceum ale nie wie jeszcze, którą szkołę wybierze. Co w takiej sytuacji zrobić?

– Jednym z podstawowych warunków otrzymania świadczenia dobry start jest nauka dziecka w szkole. Zatem w przypadku ubiegania się o świadczenie dobry start w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2020/2021 konieczne jest wskazanie przez rodzica we wniosku o to świadczenie szkoły, do której dziecko od 1 września 2020 r. będzie uczęszczać. Natomiast jeśli rodzic dziecka nie wie, w jakiej szkole dziecko będzie się uczyć w nowym roku szkolnym, który rozpocznie się 1 września 2020 r. lub też czy w ogóle dane dziecko pójdzie do szkoły od nowego roku szkolnego i tym samym nie wpisze we wniosku danych takiej szkoły, nie jest w stanie złożyć prawidłowo wypełnionego wniosku (złożenie wniosku bez danych szkoły oznacza, że wnioskodawca zostanie wezwany przez gminny organ właściwy do jego uzupełnienia). Jednocześnie należy wskazać, że wnioski o świadczenie dobry start można składać w terminie do 30 listopada danego roku, a więc także w trakcie trwania już danego roku szkolnego. W związku z powyższym, w przypadku podjęcia późniejszej decyzji/rozstrzygnięcia kwestii szkoły, do której dane dziecko będzie uczęszczać w roku szkolnym 2020/2021, istnieje możliwość późniejszego złożenia wniosku o świadczenie dobry start, tj. aż do 30 listopada br.

Mieszkam w Markach, a jestem zameldowany w Warszawie. Mam dwójkę dzieci, które chodzą do szkoły podstawowej w Markach. Gdzie powinienem złożyć wniosek oświadczenie dobry start: w Markach, czy w Warszawie?

– Wniosek o świadczenie dobry start składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie dobry start, a w przypadku ubiegania się o świadczenie dobry start na dziecko umieszczone w pieczy zastępczej albo ubiegania się o świadczenie dobry start przez osobę uczącą się będącą osobą usamodzielnianą w rozumieniu ustawy – w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym ze względu na miejsce odpowiednio zamieszkania osoby ubiegającej się albo siedziby placówki opiekuńczo- -wychowawczej albo regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej. Postępowanie w sprawie o świadczenie dobry start na wniosek osoby, która nie ma miejsca zamieszkania, prowadzi organ gminy lub miasta właściwy ze względu na miejsce jej czasowego pobytu. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Miejsce zamieszkania nie musi być zgodne z miejscem zameldowania, gdyż dana osoba nie musi mieć miejsca zamieszkania pokrywającego się z miejscem zameldowania.

Moja córka uczęszcza do szkoły dla dorosłych. Słyszałam, że mogę ubiegać się o świadczenie dobry start w związku z rozpoczęciem przez nią we wrześniu br. roku szkolnego także w tej szkole. Czy to prawda?

– Tak. Od 2019 roku świadczenie dobry start przysługuje także na uczniów rozpoczynających rok szkolny w szkołach dla dorosłych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze