Rating agencji S&P opiera się na oznaczeniach literowych – od A do D. Skala ta jest jeszcze nieco bardziej rozbudowana poprzez kumulowanie liter i wzbogacania ich o znaki „plus” i „minus”. Oznacza to ni mniej, ni więcej niż to, że maksymalną notą ratingową według S&P jest AAA (oznaczająca najwyższą wiarygodność kredytową państwa), a najniższą pojedyncze D, które oznacza państwo-bankruta.
ZOBACZ TEŻ: Rating Polski obniżony pierwszy raz w historii. „Przez decyzje nowego rządu”
Obecnie żadne państwo na świecie nie ma według S&P ratingu D, są jednak kraje takie jak m.in. Wyspy Salomona, Tunezja czy Seszele, których agencja w swoim, rankingu nie uwzględnia w ogóle. Jeśli chodzi o państwa oceniane najwyżej, można wśród nich spotkać Liechtenstein, Luksemburg, Holandię czy Wielką Brytanię. Jeśli chodzi o dwa państwa, wymieniane czasem jako mocarstwa, czyli USA i Rosję, żadne z nich nie może poszczycić się najlepszym wynikiem. Ranking dla Amerykanów wynosi AA+, zaś dla Rosji BB+.
ZOBACZ TEŻ: Szałamacha broni rządu. „Pokażemy, że zmiana ratingu była błędem”
Polska ma więc obecnie rating wyższy niż Rosja. A krajów z identycznym oznaczeniem, jak to, które teraz nam nadano (BBB+) jest na świecie tylko kilka. Należą do nich: Aruba (terytorium zależne Holandii), Islandia, Malta, Meksyk, Oman, Peru, Hiszpania i Tajlandia. Jeszcze mniej państw utrzymuje rating A-, którego S&P nas pozbawiła. Do piątku znajdowaliśmy się wśród krajów: Botswana, Litwa, Łotwa, Malezja, Słowenia.
Źródło: tradingeconomics.com
Które państwa mają identyczny rating jak Polska
Agencja ratingowa Standard & Poor's (S&P) w piątek obniżyła rating Polski z poziomu A- do BBB+. Ma to wpływ nie tylko na nasz wizerunek jako państwa mniej wiarygodnego finansowo, ale też plasuje nas wśród zupełnie innych państw, niż jeszcze kilka dni temu. Z kim teraz możemy się porównywać?