Co potrafi zmywarka?

i

Autor: Piotr Mastalerz

Które tabletki do zmywarki są najlepsze? UOKiK wybrał najskuteczniejszy produkt

2020-11-17 12:43

Które tabletki do zmywarki są najlepsze? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która staje przed zadaniem umycia sterty brudnych naczyń. Chociaż z pozoru identyczne, różne tabletki do zmywarek na rynku różnią się skutecznością działania. Który z oferowanych produktów najlepiej radzi sobie z myciem naczyń? Odpowiedź na to pytanie znalazł UOKiK, który przetestował kilkadziesiąt konkurencyjnych tabletek do zmywarek.

- Naczynia lśniące czystością? Wnętrze zmywarki bez odkładającego się kamienia i osadów? Które z tabletek myjących sprawdzą się u ciebie najlepiej? Coraz częściej konsumenci chcą, aby jedna tabletka do zmywarki miała wiele funkcji, a dodatkowo jej cena była przystępna dla kieszeni. Nabłyszczają, chronią zmywarkę, usuwają zabrudzenia – tak deklarują producenci. Czy na pewno? Sprawdziliśmy to w naszych laboratoriach - poinformował UOKIK.

Urzędnicy wykonali 60 testów, z których wyciągnięto 750 wyników i ostatecznie ustalono, które tabletki do zmywarek są najlepsze. Podczas testowania tabletek do zmywarek przeprowadzono m.in. testy z przypalonym mlekiem, zaschniętą owsianką czy osadami z kawy i herbaty. Jak poradziły sobie popularne tabletki do zmywarek?

- Po bardzo dobrze przyjętych przez konsumentów i rynek testach proszków do prania przyszła kolej na tabletki do zmywarek. Widzimy ogromną potrzebę przygotowywania niezależnych testów porównawczych. Na polskim rynku brakuje takich zestawień, dlatego będziemy cyklicznie pokazywać wyniki naszych badań. W kolejnej odsłonie cyklu „UOKiK testuje” pomożemy konsumentom wybrać płyny do mycia naczyń – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

ZOBACZ TEŻ: Jakich naczyń nie można myć w zmywarce? Czego nie wolno wkładać do zmywarki?

Montaż baterii zlewozmywakowej

Do testu wybrano 10 najpopularniejszych marek tabletek do zmywarek wytypowanych na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach.

Trzy z nich to marki własne: Lewiatana, Biedronki i Lidla. Wszystkie tabletki mają formułę wielofunkcyjną, głównie „all in one” (pol. wszystko w jednym) – czyli oprócz standardowych funkcji myjących posiadają dodatkowe, wskazane przez producenta właściwości np. nabłyszczanie czy zmiękczanie wody.

- Zbadaliśmy, w jaki sposób tabletki radzą sobie z kilkoma rodzajami zabrudzeń pozostawionych na różnych naczyniach przez 3, 24 oraz 72 godziny. Wybraliśmy popularne zabrudzenia, powszechnie uważane za trudne do usunięcia: zaschniętą owsiankę, która podczas mycia zachowuje się podobnie jak zabrudzenia z innych gęstych i kleistych potraw bogatych w skrobię, takich jak kasze, makarony, ziemniaki czy ryż; przypalone mleko, aby sprawdzić, jak tabletki radzą sobie ze zmywaniem mocno przywierających potraw, takich jak jajecznica, omlet czy sosy; osady z kawy czy herbaty - podał UOKIK.

Najlepsze w działaniu okazały się tabletki marki Finish- usunęły wszystkie zabrudzenia, nawet te trzydniowe, ze 100-procentową skutecznością. Niemalże równie dobrą skutecznością wykazały się Filip i W5. Najgorzej z brudem poradziły sobie tabletki marki Kraft– pozbyły się zabrudzeń w niecałych 80 proc.

Z badań wynika, że najłatwiejsze do usunięcia były osady z kawy, najtrudniejsze - zabrudzenia z przypalonego mleka.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze