Awaria w PKO BP: Nie działają aplikacja IKO i serwis iPKO

i

Autor: wikimedia.org // CC BY-SA 3.0 // MOs810 Awaria w PKO BP: Nie działają aplikacja IKO i serwis iPKO

Kuloodporni. Analizy makroekonomiczne PKO BP dla Polski

2019-05-28 12:32

Polska gospodarka zachowuje się nadzwyczaj dobrze w stosunku do pogarszających się warunków zewnętrznych. Widać to szczególnie na przykładzie wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2019 roku, który był silniejszy niż oczekiwano. Wynikało to przede wszystkim z inwestycji, konsumpcji prywatnej oraz ekspercie netto. Co ważne, optymistyczne prognozy PKB oparte są głównie na czynnikach krajowych

Zdaniem ekspertów PKO Banku Polskiego wzrost gospodarczy naszego kraju może wynieść nawet 4,6 proc. rok do roku. Taki wynik utrzyma Polskę w ścisłej czołówce Unii Europejskiej. Należy jednak odnotować, że nadchodzący szczyt absorpcji środków unijnych oraz rozpoczynająca się stymulacja konsumpcji przez pakiet fiskalny, mogą spowodować delikatne spowolnienie gospodarki w drugim kwartale 2019 roku.

Rzecznik Praw Podatnika. Czy rząd da zielone światło dla projektu resortu finansów?


Dobre wyniki polskiej gospodarki oparte są przede wszystkim na czynnikach krajowych. Nadal jednak, kluczowe ryzyka związane są z sytuacją w globalnej gospodarce. Mają na to wpływ głównie napięcia gospodarcze pomiędzy USA a Chinami i Iranem, oraz nadal niepewna sytuacja dotycząca brexitu. Jak przewidują ekonomiści PKO Banku Polskiego możliwa się przejściowa eskalacja konfliktów handlowych.

FARCIARZ Ryszard Czarnecki! Milioner zwiększy swój majątek w Brukseli


Dobre wyniki polskiej gospodarki, a także wzrost PKB w pierwszym kwartale 2019 roku na poziomie 4,6 proc, (rok do roku) pokazują, że Polska wydaje się odporna na spowolnienie na świecie. Pozytywna sytuacja sprawiła, że ekonomiści PKO Banku Polskiego zdecydowali się na podniesienie prognoz dotyczących wzrostu PKB w 2019 do 4,6 proc. Będzie on oparty przede wszystkim na inwestycjach i konsumpcji prywatnej. Należy jednak pamiętać o czynnikach zewnętrznych, które mogą wpłynąć na ten wynik.

Ekonomiści PKO Banku Polskiego zwracają także uwagę na obecną sytuację na rynku pracy. Rekordowo niskie bezrobocie oraz, utrzymujące się od pewnego czasu braki kadrowe, mogą wpłynąć na niewielkie osłabienie popytu na pracę. Nie powinno to jednak przekładać się na wyhamowanie dynamiki wynagrodzeń. Sytuacja na rynku pracy nadal będzie w dużej mierze regulowania napływem imigrantów zarobkowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze