Skład orzekający NSA zadaje pytanie prawne, uchwała NSA zdecyduje o zwrocie podatku z odsetkami
DGP przytacza pytanie prawne zadane 9 lipca przez skład orzekający NSA:
"Czy w stanie prawnym obowiązującym od 1 marca 2017 r. organem podatkowym pierwszej instancji, w rozumieniu art. 239b par. 3 ordynacji podatkowej, nadającym rygor natychmiastowej wykonalności decyzji wydanej przez naczelnika urzędu celno -skarbowego jest naczelnik urzędu celno-skarbowego, czy naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla kontrolowanego w dniu wydania decyzji, o której mowa w art. 83 ust. 4 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej"
O co chodzi w tej prawnej zagadce? Nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności wobec należności publicznoprawnej (np. podatku) musi być dokonane przez właściwy urząd (naczelnika urzędu). Jeśli działanie zostało podjęte przez niewłaściwy urząd, to może zaistnieć wada nieważności, skutkująca obowiązkiem zwrotu należności wraz z odsetkami, z korzyścią dla obywatela.
Rygor natychmiastowej wykonalności wobec podatku możliwy pod warunkami
Zgodnie z art. 239b Ordynacji podatkowej:
"Decyzji nieostatecznej może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy (...) strona nie posiada majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz z odsetkami (...) strona dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku znacznej wartości lub okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące".
Niekorzystna dla obywatela decyzja organu podatkowego pierwszej instancji może być wyposażona w rygor natychmiastowej wykonalności, zanim podatnik zdąży użyć środków odwoławczych. Jednak rygor natychmiastowej wykonalności musi nadać odpowiedni organ.
Możliwe, że podobne schematy były masowo stosowane nieprawidłowo. Jeśli uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego okaże się dla podatników korzystna, to w obrocie prawnym zaczną masowo pojawiać się urzędowe pisma o zwrocie nienależnie pobranych przez skarbówkę należności, wraz z należnymi odsetkami.