Euro zdrożało w ciągu miesiąca niemal o 2 proc.

i

Autor: pixabay.com Euro zdrożało w ciągu miesiąca niemal o 2 proc.

Kurs złotego spada. Czy warto przewalutować kredyt?

2020-10-29 14:51

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,6330 - poinformował NBP. - Wzrost niepewności w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w USA może wypchnąć kurs na jeszcze wyższe poziomy - powiedział ekonomista Santander BP, Marcin Sulewski. Taka sytuacja nie wygląda optymistycznie dla osób, które mają kredyty w obcej walucie. Czy to dobry moment na przewalutowanie pożyczek?

- Widzimy globalny wzrost awersji do ryzyka, co negatywnie przekłada się na złotego, a pozytywnie na krajowe obligacje. Europejskie indeksy spadają w reakcji na doniesienia, że Francja i Niemcy zamierzają wprowadzić kolejne restrykcje ograniczające działalność gospodarczą niektórych branż. Dodatkową negatywną okolicznością jest kolejny rekord zakażeń w Polsce  - powiedział Marcin Sulewski.

 Narodowy Bank Polski ustalił w czwartek kurs złotego do euro na 4,6330 

Ekonomista wskazał, że w najbliższym czasie krajowe czynniki nie powinny mieć dla kursu znaczenia, a inwestorzy będą śledzić czwartkowe posiedzenie EBC.

ZOBACZ TEŻ: Tajemnicze opóźnienie pomocy dla frankowiczów. Co z obietnicami dla zadłużonych kredytobiorców?

Czy masz zdolność kredytową na budowę - radzi doradca finansowy

Dla osób z kredytami w obcych walutach, zwłaszcza we frankach szwajcarskich t trudny moment. Część z nich terminowo i bez problemu reguluje związane z tym zobowiązania. Niestety coraz większa liczba osób ma ze spłatą problemy, bo wielkość rat mocno wzrosła od czasu podpisania umowy. Zarówno jedna, jak i druga grupa nie powinna siedzieć z założonymi rękami, lepiej sprawdzić co można zrobić, żeby kredyt we frankach był tańszy.

Jak przewalutować kredyt we frankach

Naturalnie każda umowa jest inna, były zawierane w ciągu wielu lat, z różnymi bankami, przy odmiennym kursie franka. Nie da się więc z góry założyć, że każda umowa hipoteczna to pewna wygrana w sądzie. Dla wielu zadłużonych przewalutowanie i szansa odzyskania środków z niefortunnej hipoteki to jak kredytowe koło ratunkowe.

Są 3 podstawowe drogi postępowania z umowami kredytowymi we frankach:

  •  odzyskanie prowizji za przeliczanie walut – tzw. spready,
  •  odzyskanie kwoty ubezpieczenia niskiego wkładu oraz
  •  unieważnienie umowy.

Podstawą do decyzji o tym co zrobić z kredytem frankowym jest analiza treści umowy i towarzyszącego jej regulaminu pod kątem bezskuteczności klauzul oraz ocena możliwości dochodzenia roszczeń od banku w postępowaniu cywilnym. Najistotniejsze są zawarte w umowie zapisy dotyczące sposobu przeliczania złotówek na CHF, które stanowią niedozwolone klauzule waloryzacyjne. Do weryfikacji potrzebne jest złożenie w banku wniosku o wydanie stosownych dokumentów i zaświadczeń.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze