Karpacz 2023

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express Jerzy Kwieciński

Karpacz 2023

Dalsze obniżki stóp procentowych? Wiceprezes Pekao SA Jerzy Kwieciński ujawnia

2023-09-14 6:57

"Decyzja RPP o obniżce stóp procentowych to dobra informacja dla klientów indywidualnych i biznesu. Osobiście prognozowałem, że będzie to 0,50 proc. RPP zdecydował się na odważniejszy krok i obniżył o 0,75 proc." - mówił Jerzy Kwieciński wiceprezes Pekao SA, w rozmowie z Super Biznesem, podczas kolejnej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jak dodał stopy procentowe są nadal wysokie, ale trudno przewidzieć czy obniżki będą kontynuowane w kolejnych miesiącach. Wszystko zależy od danych gospodarczych, i skutków jakie wywoła ta decyzja - stwierdził wiceprezes Pekao SA.

Gospodarce europejskiej potrzeba obniżek stóp procentowych

Kwieciński stwierdził w rozmowie z Super Biznesem, że na ocenę tej decyzji najlepiej będzie poczekać kilka miesięcy. 

-Nie tylko nasz bank centralny, ale również inne banki z naszego regionu rozpoczęły wcześniej podwyżki stóp procentowych niż EBC czy FED, dlatego można powiedzieć, że zarządzający w naszym regionie lepiej zareagowali i w tej chwili zaczął sięjuż  proces obniżek, bo nie jesteśmy pierwszym krajem, który zdecydował się na taki krok. Nie wiemy też jak zachowa się w najbliższym czasie EBC i FED, ale tamtejsze rynki też się już zastanawiają, czy aby to nie koniec podwyżek - mówił Kwieciński z Pekao SA.

Jak dodał wiceprezes banku, z rynków europejskich płyną fatalne dane gospodarcze, które w głównej mierze spowodowane są właśnie przez wysokie stopy procentowe. Dlatego też coraz częściej mówi się o luzowaniu polityki finansowej. Jego zdaniem są różne strategie jedne mówią o wolniejszym obniżaniu, a inne o większym i szybszym obniżaniu, tak by dać rynkom zdecydowany sygnał - mówił Kwieciński w Karpaczu. 

Obniżka stóp procentowych przekłada się na koszt kredytu przedsiębiorców,a to z kolei przekłada się również na plany inwestycyjne firm. Myślę, że przyszły rok (2024)  będzie o wiele lepszy. Myślę, że PKB wzrośnie do ok. 3-4 procent. A to dobra wiadomość dla polskich firm, bo wzrost gospodarczy oznacza większy popyt. Niższe stopy procentowe, wzrost PKB, spadająca inflacja, rosnąca konsumpcja i inwestycje - podsumował Kweicński z Pekao SA.     

Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2023 Jerzy Kwieciński Pekao SA

QUIZ PRL: Niezapomniane polskie jednoślady PRL. Łza kręci się w oku…

Pytanie 1 z 10
1. Pierwsze powojenne polskie motocykle produkowane w oparciu o konstrukcje modeli sprzed 1939 roku to:
QUIZ PRL: Niezapomniane polskie jednoślady PRL. Łza kręci się w oku...
Najnowsze