depresja

i

Autor: Getty Images

L4 przez wypalenie zawodowe nie wejdzie w życie. Dlaczego?

2022-01-03 15:15

Pod koniec ub.r. media zalała fala artykułów na temat możliwości uzyskania od 2022 roku L4 z powodu tzw. wypalenia zawodowego. Jednak eksperci nie mają dobrych wiadomości. Lekarze nie powinni wystawiać od tego roku zwolnień z ww. przyczyny. Nie jest pewne, czy w ogóle zyskają taką możliwość w przyszłości. Eksperci ostrzegają, że problem będzie narastać. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia podjęła decyzję o wpisaniu wypalenia zawodowego do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych w 2019 roku. Zaczyna ona obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Jak podaje interia.pl przedwczesny jest wniosek o tym, że na samo wypalenie zawodowe można uzyskać L4, które nie wzbudzi wątpliwości ZUS-u. Radca prawny Łukasz Kuczkowski z Kancelarii Raczkowski tłumaczył, że w tym przypadku mowa jest nie o jednostce chorobowej, a o syndromie mogącym wpłynąć na stan zdrowia pracownika. Wypalenie zawodowe umieszczono obok takich czynników, jak problemy związane z bezrobociem czy dotyczące warunków zatrudnienia.

- Na równi z wypaleniem zawodowym jest traktowany np. stres związany ze zmianą pracy. Uznając więc wypalenie zawodowe za chorobę, musielibyśmy iść dalej i powiedzieć, że jeżeli pracownik obawia się, że straci pracę, to też może z tego powodu dostać L4 - powiedział w rozmowie z interia.pl mec. Kuczkowski.

500 plus 2022. Jak złożyć wniosek o 500 plus na dziecko?

Zwolnienie lekarskie na dziecko - komu przysługuje i w jakim wymiarze

Regulacje prawne

W Ministerstwie Zdrowia nie są planowane prace legislacyjne dotyczące wypalenia zawodowego, z uwagi na obowiązujące już regulacje prawne. Według Kuczkowskiego uznanie wypalenia zawodowego za chorobę wymagałoby zmiany prawa.

Jak zaznacza mec. Mirosławski w przeszłości podobny problem był z depresją. Początkowo nie była uznawana za wyłączną przyczynę zwolnienia lekarskiego, ale zostało to jednoznacznie rozsądzone.

Sonda
Czy depresja to problem, z którym walczy się w Polsce w odpowiedni sposób?

Realny problem

Bez względu na stan prawny, problem wypalenia zawodowego istnieje w społeczeństwie i jest niepokojący. Jak wyniki z badania dla platformy ePsycholodzy.pl aż 47,7 proc. pracujących Polaków zadeklarowało, że byłoby gotowych iść na L4 z powodu wypalenia zawodowego, gdyby miało taką możliwość.

Tylko 26,3 proc. rodaków nie skorzystałoby z niej. Natomiast 26 proc. ankietowanych nie wiedziałoby, co należy z tym zrobić.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze