Kreatywna Europa to unijny program zaplanowany na lata 2014-2020, oferujący finansowe wsparcie dla kultury oraz sektorów audiowizualnego i kreatywnych (m.in. wzornictwo, projektowanie mody, architektura, rynek wydawniczy). Głównymi celami tego programu są: promocja europejskiej różnorodności kulturowej i dziedzictwa, budowanie kompetencji profesjonalistów, rozwój publiczności dla odbioru europejskich dzieł m. in. poprzez zwiększanie dostępu do kultury i utworów audiowizualnych.
Pokonać bariery
Dzięki gwarancjom z tego programu polskie firmy działające w sferze kultury i kreatywności, będą mogły uzyskać finansowanie na korzystnych warunkach. Ze względu na rodzaj działalności takie podmioty mają często trudności z otrzymaniem kredytów od banków, gdyż nie dysponują wymaganymi zabezpieczeniami finansowymi. Program Kreatywna Europa ma zachęcić banki do zmiany tego podejścia w stosunku do małych i średnich przedsiębiorstw z sektorów kultury oraz kreatywnych. Gwarancje mogą zabezpieczyć do 80 proc. kwoty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego, a prowizja za udzielenie gwarancji wynosi jedynie 0,25 proc. w skali roku od kwoty gwarancji. Kredyty z gwarancją Kreatywna Europa dostępne są już w Alior Banku i Bankach Spółdzielczych SGB. W perspektywie mogą być oferowane przez każdy bank kredytujący, który podpisze umowę o współpracy z BGK.
- Chcemy, żeby nasz nowy produkt pełnił tę samą funkcję w świecie kreatywnym, co gwarancje de minimis w świecie przedsiębiorców. Wspólnie z innymi bankami pracujemy nad tym, aby ten program stanowił realne wsparcie dla świata kultury i kreatywnego – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK. - Bank i finanse a sektor kultury i kreatywny to odległe bieguny, które jednak muszą się siebie nawzajem nauczyć. To bardzo ważne, żeby wiedzieć, jak instytucje finansowe mogą wspierać te szczególne branże – przypomina.
Szansa na rozwój
Sektory kultury i kreatywne mają ogromny potencjał, który dotychczas nie był w pełni wykorzystany. Ich dynamiczny rozwój zaowocuje nowymi miejscami pracy i źródłami dochodu. Już obecnie w tych sektorach w Unii Europejskiej pracuje ponad 7 mln osób i przynoszą one 4,2 proc. unijnego PKB.
- Szacujemy, że w pierwszych trzech latach z gwarancji skorzysta około 3 tys. polskich firm. Procedura uzyskania gwarancji jest niezwykle prosta – wniosek o gwarancję przedsiębiorca składa razem z wnioskiem o kredyt w banku kredytującym, który zawarł z BGK umowę o współpracę – wyjasnia Mateusz Olszak, dyrektor Biura Rozwoju i Sprzedaży w Departamencie Gwarancji i Poręczeń BGK.
Uruchomienie tych gwarancji przez BGK na polskim rynku jest możliwe dzięki regwarancji, udzielonej przez Europejski Fundusz Inwestycyjny w programie Kreatywna Europa oraz Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych („EFSI”) ustanowiony na mocy Planu Inwestycyjnego dla Europy. Proces ten wspiera Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE, który jest partnerem merytorycznym tego projektu oraz Creative Europe Desk Polska – biura reprezentującego program Kreatywna Europa w Polsce.