Leczenie nowotworów powinno być sekwencyjne

i

Autor: Materiały Prasowe

Leczenie nowotworów powinno być sekwencyjne

2019-10-16 0:00

Każdego roku na nowotwory zapada ok. 160 tys. Polaków, a liczba zgonów w 2015 r. przekroczyła 100 tys. I ta tendencja, zarówno w przypadku zachorowalności, jak i umieralności, zdaniem ekspertów będzie rosła.

Eksperci zwracają uwagę, że w terapii niektórych nowotworów, np. hematologicznych, raka płuc czy piersi, możemy mówić o przełomach i pojawiło się sporo coraz to skuteczniejszych leków, pozwalających na życie z nowotworem jak z chorobą przewlekłą. Wciąż jednak są takie nowotwory, które stanowią ogromne wyzwanie dla medycyny. Dotyczy to w szczególności zaawansowanych stadiów choroby. Jednym z takich przykładów jest rak jelita grubego. Od 1980 r. liczba zachorowań na ten nowotwór u mężczyzn wzrosła 4-krotnie, a u kobiet 3-krotnie, przy stałym wzroście umieralności. Mamy jeden z najgorszych wskaźników 5-letnich przeżyć w Europie. Dlaczego jest aż tak źle?

– W przypadku tego nowotworu w ostatnich latach sporo zmieniło się na lepsze, ale zmiany dotyczą jedynie pierwszej i drugiej linii leczenia. Niestety wciąż nie mamy żadnej propozycji dla pacjentów potrzebujących trzeciej i czwartej linii –mówi prof. Marek Wojtukiewicz, kier. Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. –Chorym, u których doszło do nawrotu, albo nie odpowiedzieli na dotychczasowe leczenie bądź pojawiła się u nich nieakceptowalna toksyczność, należałoby podać preparat o innym mechanizmie działania. Leczenie powinno być sekwencyjne: po pierwszej linii leczenia –druga, po drugiej – trzecia itd. I takie leki do trzeciej linii są już dostępne prawie we wszystkich krajach Europy, są refundowane nawet w Bułgarii i Rumunii. A nasi pacjenci wciąż na nie czekają – wyjaśnia profesor.

Z ostatniej chwili

10 października 2019 r. podczas Debaty Medycznej Racji Stanu „Czas w Onkologii” wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że decyzja w sprawie refundacji leku w trzeciej i czwartej linii leczenia raka jelita najprawdopodobniej będzie pozytywna. - Tak oczekiwana przez nas zapowiedź potrzebnej decyzji została przez nas przyjęta z wdzięcznością i ogromną ulgą. Jesteśmy o kolejny krok bliżej leczenia zgodnego z międzynarodowymi rekomendacjami – komentuje Błażej Rawicki Prezes Fundacji EuropaColonPolska.

Tekst powstał we współpracy z Fundacją Europa Colon Polska

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze