- W obecnych czasach telefony komórkowe nie służą już wyłącznie do prowadzenia rozmów czy wysyłania wiadomości tekstowych. W ostatnich latach stały się urządzeniem wielofunkcyjnym. Telefon jest ważnym elementem codziennego życia. Dzieci i młodzież chętnie sięgają po te urządzenia, dlatego też zasadne jest rozwijanie możliwości praktycznego ich wykorzystania – napisano w oficjalnym komunikacie MEN.
Aby móc skorzystać z elektronicznej wersji legitymacji potrzebna będzie specjalna aplikacja. mLegitymacja będzie uprawniać do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu kolejowego i autobusowego. Jak podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej celem wprowadzenia zamiennika dokumentu online, nie jest wyeliminowanie tradycyjnych legitymacji, a jedynie potwierdzenie jej posiada w chwili gdy uczeń nie ma jej przy sobie.
mLegitymacje mają być narzędziem w pełni bezpiecznym i trudnym do podrobienia. Będą one wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych. Aby móc skorzystać z takiego rodzaju dokumentu należy mieć wydaną tradycyjną legitymację szkolną bądź e-legitymację. Jej okres ważności będzie tożsamy z datą podaną na dokumencie głównym.
Mobilna wersja legitymacji szkolnej będzie zawierać wszystkie dane dotyczące tożsamości ucznia ((kolorowe zdjęcie, imię lub imiona, nazwisko, datę urodzenia, PESEL oraz wiek), dane wskazujące szkołę, do której uczęszcza uczeń (nazwę, adres szkoły, imię i nazwisko dyrektora placówki) oraz termin ważności dokumentu.
- Rozwiązanie jest już testowane w szkołach podstawowych w Siedlcach, Halinowie i w Żyrardowie. Zbiera pozytywne oceny i cieszy się zainteresowaniem wśród młodzieży - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.