Pieniądze

i

Autor: East News / Adam Burakowski/REPORTER

Lidl, Biedronka, Kaufland. Na jakie dodatki mogą liczyć pracownicy?

2019-04-11 12:48

Benefity, elastyczne etaty, dodatki do wynagrodzeń. W handlu rynek pracownika staje się faktem. Sklepy walczą o pracowników i by przyciągnąć ich do swojej firmy, regularnie podwyższają pensję i kuszą dodatkami. Oto co do zaoferowania kandydatom mają popularne sieci handlowe: Lidl, Biedronka i Kaufland.

Lidl

- Uważamy, że największą wartością naszej firmy są ludzie, którzy ją tworzą. Dlatego naszym pracownikom, za ich wkład w rozwój firmy oferujemy atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz szansę na ciekawą karierę - przekonuje Lidl na stronie poświęconej rekrutacji. Co to oznacza w praktyce?

Pracownikom przysługuje bezpłatna, prywatna opieka medyczna. Mają dostęp do porad 32 specjalistów oraz bogatego pakietu około 300 różnego rodzaju badań i zabiegów ambulatoryjnych w ponad 900 placówkach medycznych na terenie całego kraju. Funkcjonuje także program Lidl dla Rodziny, który pozwala rodzinom pracowników na skorzystanie z opieki medycznej. Płatnej, ale w korzystnej cenie. Dodatkowo pracownicy mogą przystąpić do ubezpieczenia grupowego, wraz z rodziną.

Firma na święta i szczególne okazje daje paczki i bony okolicznościowe. - Na przykład w związku z otwarciem 600 placówki, każdy pracownik otrzymał bony w wysokości 600 zł. Ponadto przed świętami Bożego Narodzenia pracownikom przekazywane są bony świąteczne - tylko w 2016 r. ich wartość wyniosła 14 500 000 zł - zapewnia Lidl. Dzieci pracowników mogą liczyć na paczki świąteczne oraz wyprawki. - W latach 2012-2016 blisko 4000 maluchów otrzymało bogate pakiety na start swojej edukacji - przekonuje firma.

Biedronka

Jeronimo Martins prowadzi w Polsce ponad 2800 sklepów działających w 1000 miejscowościach. Firma zatrudnia ponad 65 tysięcy osób. Pracownikom Biedronki gwarantują umowę o pracę, premie, pakiet socjalny i programy rabatowe.

Wśród benefitów wymienia się opiekę medyczną medyczna dla pracownika i jego rodziny i dofinansowanie do karty sportowej. Dodatkowo, pracownicy spółki zachęcani są do zdrowego stylu życia poprzez wewnątrzfirmowe turnieje i zawody. Jeżeli pracownik znajdzie się w trudnej sytuacji, może skorzystać z bezzwrotnych zapomóg oraz nieoprocentowanej pożyczki na mieszkanie. Z okazji świąt pracownicy otrzymują dodatkowe środki na kartach przedpłaconych oraz paczki. W przypadku narodzin nowego członka rodziny, przyznawana jest wyprawka. Prezenty przysługują także przy okazji nowego roku szkolnego.

Kaufland

Kaufland pracownikom sprzedaży oferuje zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Zatrudnić można się na pełny etat, 1/2 lub 3/4 etatu. W sklepach ustalane są elastyczne grafiki pracy. Pracownikom przysługuje karta MultiSport. Pracodawca zapewnia, że dofinansowuje wypoczynek pracowników raz na dwa lata. Na święta przyznawane są bony i upominki świąteczne. Wśród benefitów wymieniana jest także prywatna opieka medyczna.

Na wypadek trudnej sytuacji losowej działa system bezzwrotnej zapomogi. Staż pracy wynagradzany jest... imprezami jubileuszowymi dedykowanymi zaangażowanym pracownikom w 10, 25 i 40 rocznicę zatrudnienia. Kiedy pracownik przechodzi na emeryturę otrzymuje dodatkowe świadczenie pieniężne.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze